Rosjanie chcą wydać 2 mld dolarów na budowę kosmicznej śmieciarki

Wokół naszej planety krąży olbrzymia ilość kosmicznego złomu, w którego skład wchodzi między innymi 600 starych satelitów. Rosyjska firma Energia ma zamiar uprzątnąć ten bałagan dzięki kosmicznej śmieciarce o napędzie nuklearnym.

Rosjanie chcą wydać 2 mld dolarów na budowę kosmicznej śmieciarki
Marek Maruszczak

Wokół naszej planety krąży olbrzymia ilość kosmicznego złomu, w którego skład wchodzi między innymi 600 starych satelitów. Rosyjska firma Energia ma zamiar uprzątnąć ten bałagan dzięki kosmicznej śmieciarce o napędzie nuklearnym.

Brzmi jak początek książki science fiction? Energia twierdzi, że maszyna będzie gotowa do testów już w 2020 roku, a 3 lata później zaczną się wielkie kosmiczne porządki.

Po zebraniu odpadów maszyna miałaby wrzucać je w ziemską atmosferę, aby uległy spaleniu lub wpadły do oceanu. Pomysł niezły, mam tylko nadzieję, że celność będzie jednym z najmocniejszych punktów załogi kosmicznej śmieciarki.

Począwszy od 2023 roku, maszyna miałaby pracować przez kolejne 15 lat. W tym czasie nie tylko poradziłaby sobie z kosmicznym złomem, ale również stanowiłaby zabezpieczenie przed nadlatującymi z przestrzeni kosmicznej obiektami mogącymi zagrozić ziemi.

Wygląda na to, że rosyjski projekt jest w tej chwili najpoważniejszym podejściem do problemu oczyszczenia najbliższych okolic naszej planety. Ciekawi mnie jednak czy śmieciarce nie zdarzy się przypadkiem połknąć kilku sprawnych satelitów należących na przykład do USA?

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.