Rower - i wady wzroku

Rower - i wady wzroku10.08.2010 15:00
Rower - i wady wzroku
Kira Czarczyńska

Pisałam już sporo na temat jazdy rowerem. Dzisiaj chcę poruszyć temat, który mnie również od pewnego czasu - a konkretnie od wizyty u okulisty i stwierdzenia wady wzroku - interesuje.

Co robić, żeby mimo krótkowzroczności czy innych wymagających korekcji wad - widzieć dobrze podczas jazdy rowerem?

Pisałam już sporo na temat jazdy rowerem. Dzisiaj chcę poruszyć temat, który mnie również od pewnego czasu - a konkretnie od wizyty u okulisty i stwierdzenia wady wzroku - interesuje.

Co robić, żeby mimo krótkowzroczności czy innych wymagających korekcji wad - widzieć dobrze podczas jazdy rowerem?

Opcja 1: zakładamy zwykłe okulary

Jeśli na co dzień nosimy okulary, to jadąc rowerem mamy pewien problem. Korekcyjne nie zapewniają komfortu jazdy - a typowo sportowych nie ma jak na zwykłe okulary założyć. W rezultacie , ponieważ widzieć jednak musimy, jedziemy w swoich codziennych okularach, wyciągając tylko co jakiś czas muchę z oka i mrugając, żeby zmniejszyć suchość.

Wady tego rozwiązania są jak sądzę oczywiste i nie wymagają wyjaśnień. O ile można w ten sposób jeździć do sklepu czy robić inne krótkie trasy - o tyle już szybsze tempo czy wycieczka za miasto, mogą stać się mało przyjemne.

Opcja 2: zakładamy soczewki kontaktowe i okulary sportowe

Jest to w zasadzie wyjście optymalne: z jednej strony zapewniona jest odpowiednia korekcja wzroku, z drugiej natomiast możemy dowolnie dobierać sobie okulary sportowe zapewniając tym samym komfort swoim oczom. Zalet noszenia soczewek kontaktowych jest jednak więcej:

  • korekcja wzroku podczas jazdy jest dużo dokładniejsza, niż przy okularach;
  • korekcja jest taka sama we wszystkich kierunkach;
  • można swobodnie \rzucić okiem\ w bok - i nadal mieć pełną ostrość widzenia.

Niestety jednak, nie każdy z nas może nosić soczewki kontaktowe. Czasami rozwiązaniem są po prostu soczewki jednodniowe, przeważnie dużo lżejsze i łagodniejsze dla oka, niż te przeznaczone do dłuższego używania. Nie zawsze jednak to wystarczy.

Opcja 3: okulary sportowe z korekcją

Występują w dwóch typach:

  • pierwszy z nich, to po prostu sportowe okulary z wstawionymi szkłami korekcyjnymi;
  • drugi, to normalne okulary sportowe posiadające wewnątrz wkładkę na szkła korekcyjne.

Zdecydowanie wygodniejsze i bardziej praktyczne są te pierwsze, jednak jako robione na zamówienie - zwykle są dość kosztowne. Dla potrzeb większości rowerzystów-amatorów wystarczają w zupełności okulary sportowe z adapterem, pozwalającym zapewnić korekcję wzroku.

Wadą w tej sytuacji jest niestety to, że nie we wszystkich kierunkach korekta jest zapewniona, więc nadal, tak samo jak przy zwykłych okularach, musimy kręcić całą głową żeby dobrze widzieć.

A jakie szkła kontaktowe czy jakie okulary sportowe z korekcją - warto nabyć? O tym w jednej z następnych części.,

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)