Rozpoczął się Tydzień Mózgu - popularyzujący wiedzę o układzie nerwowym

Tydzień Mózgu to akcja informacyjna, której ideą jest przekazanie wszystkim zainteresowanym wiedzy na temat tego, jak funkcjonuje nasz mózg i układ nerwowy. Uczelnie i ośrodki naukowe co roku organizują w tym czasie specjalne tematyczne wykłady, prezentacje i dyskusje, poruszające kwestie zarówno prawidłowego, jak i patologicznego działania systemu nerwowego.

Światowy Tydzień Mózgu (fot.: sxc.hu)
Światowy Tydzień Mózgu (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska

13.03.2012 | aktual.: 10.03.2022 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tydzień Mózgu to akcja informacyjna, której ideą jest przekazanie wszystkim zainteresowanym wiedzy na temat tego, jak funkcjonuje nasz mózg i układ nerwowy. Uczelnie i ośrodki naukowe co roku organizują w tym czasie specjalne tematyczne wykłady, prezentacje i dyskusje, poruszające kwestie zarówno prawidłowego, jak i patologicznego działania systemu nerwowego.

Tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Mózgu odbywają się w dniach 12 - 17 marca. W poszczególnych miastach zaplanowano z tej okazji wiele imprez tematycznych, na które warto się udać, jeśli kogoś interesuje coś więcej na temat systemu nerwowego człowieka, niż to, czego uczono w szkołach. Będzie można wysłuchać interesujących prelekcji - między innymi:

  • Warszawa - siedziba redakcji czasopisma \Polityka: Czy grą komputerową naprawimy mózg?; Czy nasze JA ma swoje imię?; Pamięć robocza – inteligentny zarządca (zobacz program(http://www.ptbun.org.pl/tm2012/));
  • Gdańsk - Uniwersytet Gdański: Radiologiczne obrazowanie kłamstwa; Dobry sen, zły sen; Warsztaty laboratoryjne - Czy dwoje oczu widzi tak samo jak jedno?; Synestezja – słyszeć kolory, widzieć zapachy…; Mój mózg jest kobietą czy mężczyzną?; Sawanci – osoby o niezwykłych zdolnościach, ale trudnym życiu (zobacz program(http://www.biology.ug.edu.pl/dzienmozgu/program.html));
  • Kraków - Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego: W jaki sposób występujące w środowisku substancje hormonalnie czynne wpływają na mózg; Neurobiologia behawioru seksualnego; Dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni chorują na zaburzenia odżywiania (zobacz program(http://www.ptpk.org/tydzien_mozgu/tydzien_mozgu_2012.html));
  • Poznań - Ośrodek Nauki Polskiej Akademii Nauk: Czy w świetle współczesnych badań mózgu wolna wola jest iluzją?; Współczesne możliwości chirurgicznego leczenia guzów mózgu; Słońce, seks i słodycze, czyli wskazówki zegara biologicznego; Gdzie ta piąta klepka – EEG i biofeedback w praktyce (zobacz program(http://www.pan.poznan.pl/tydzien_mozgu/index.html)).

Organizatorzy przypominają, że każdy powinien zainteresować się tym, jak działa jego mózg i system nerwowy, ponieważ wszelkie zaburzenia ich pracy, odstępstwa od normy mają naprawdę olbrzymi wpływ na to, jak reagujemy, funkcjonujemy, a nawet decydują o jakości życia. Dlatego między innymi wskazuje się na konieczność prowadzenia dalszych, znacznie dokładniejszych badań tego niesamowitego systemu.

Źródło: Neuronauka.org, eduLider.pl, UJ, UG

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.