Rybki w domu: od czego zacząć? Niezbędnik początkującego akwarysty

Rybki w domu: od czego zacząć? Niezbędnik początkującego akwarysty
15.07.2017 15:07
Do pojemności akwarium powinno się dostosować m.in. ilość żwiru, liczbę roślin, a także liczbę i gatunki ryb
Do pojemności akwarium powinno się dostosować m.in. ilość żwiru, liczbę roślin, a także liczbę i gatunki ryb
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/PavelRodimov
Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć

Osoby, które zakładają swoje pierwsze akwarium, nie zawsze wiedzą, jakie akcesoria należy kupić i wydają pieniądze na niepotrzebne rzeczy. Tymczasem niezbędny jest zakup raptem kilku elementów. Jakich? Wybieramy najlepsze.

Akwarium dla początkującego akwarysty – jakie wybrać?

Najważniejszą rzeczą przy zakładaniu akwarium jest oczywiście wybór właściwego zbiornika. Zbiornik dla początkujących akwarystów o pojemności 60 litrów to absolutne maksimum.

Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowaliśmy się rybkami, nie mamy żadnej pewności, że akwarium w domu okaże się strzałem w dziesiątkę. Dlatego nie ma sensu kupować przesadnie dużego akwarium, do którego od razu wpuścimy dziesiątki różnych gatunków ryb akwariowych i zainstalujemy w nim sprzęt najwyższej jakości, gdyż możemy to potem uznać za nieudaną inwestycję. A im większe akwarium, tym większy będzie nasz wkład finansowy.

Kluczową sprawą jest oświetlenie akwarium. Światło w akwarium jest niezbędne, jeśli chcemy, aby nasze rośliny prawidłowo się rozwijały i produkowały tlen. Ponadto właściwe oświetlenie akwarium może uatrakcyjnić wygląd zbiornika i fantastycznie podkreślić barwy naszych rybek. Na początek wystarczy zwykła lampa jarzeniowa do akwarium, chyba że jesteśmy zwolennikami nowoczesnego oświetlenia z diodami LED.

Wiele zbiorników jest wyposażonych w opuszczaną pokrywę do akwarium z przymocowaną do jej wewnętrznej strony świetlówką. Dzięki temu nie trzeba oddzielnie kupować zbiornika, a oddzielnie oświetlenia do akwarium.

Jak dobrać filtr do akwarium?

Jednym z najważniejszych akcesoriów do akwarium jest filtr. Zasadniczo filtry do akwariów dzielą się na dwie grupy, czyli:

  • zewnętrzne filtry do akwariów;
  • wewnętrzne filtry do akwariów.

W przypadku niedużego akwarium dla początkujących lepszym wyborem będzie filtr wewnętrzny, który jest tańszy i ma niewielki pobór mocy. Filtr zewnętrzny najlepiej sprawdza się w większych akwariach i jest znacznie droższy.

Na co należy zwrócić uwagę kupując filtr do akwarium? Przede wszystkim na to, jak duże akwarium jest w stanie obsłużyć dany filtr. Producenci podają takie informacje na opakowaniu produktu, a także w internecie. Zbyt duży i zbyt mocny filtr w akwarium może przeszkadzać rybom, a najmniejsze osobniki wręcz wciągać do środka! Z kolei za małe filtry mogą nie radzić sobie z czyszczeniem wody w akwarium.

W przypadku nowych zbiorników najlepiej sprawdzi się filtr wewnętrzny 2w1 do akwariów, który nie tylko oczyszcza wodę, ale pełni również funkcję napowietrzacza. Dzięki takiemu filtrowi ryby w akwarium będą mieć nie tylko czystą wodę, ale również odpowiednią ilość tlenu.

Grzałka do akwarium – czy jest potrzebna?

Grzałka do akwarium jest zwykle wymieniana jako niezbędne wyposażenie każdego akwarium. Tymczasem w przypadku małych akwariów wystarczy w miarę mocna świetlówka i dość wysoka temperatura pokojowa, aby rybki mogły pływać w odpowiednio ciepłej wodzie. Na wszelki wypadek warto jednak kupić grzałkę akwariową z termostatem, która będzie nagrzewać wodę tylko do ustalonej temperatury.

Grzałka do akwarium jest koniecznym akcesorium dla tych gatunków ryb, które lubią wyjątkowo ciepłą wodę, np. o temperaturze 27-28 stopni Celsjusza. Grzałkę należy też stosować w dużych akwariach, w których trudniej jest utrzymać właściwą temperaturę wody dla ryb i roślin.

Uzdatniacz wody akwariowej – zastosowanie

Woda z kranu, którą zwykle napełniamy zbiornik, nie jest odpowiednia dla ryb akwariowych. Dlatego akwaryści koniecznie powinni stosować uzdatniacze wody. Jak działa uzdatniacz wody akwariowej? Już kilka lub kilkanaście kropel uzdatniacza jest w stanie zmienić skład chemiczny wody z kranu. Dzięki temu jest bardzo podobna do tej, w której rybki akwariowe pływają w swoim naturalnym środowisku.

Pokarm dla rybek – jaki jest najlepszy?

Zakładanie akwarium wiąże się również z zakupem odpowiedniego pokarmu dla ryb. Właściwy pokarm dla ryb akwariowych wybiera się trochę metodą prób i błędów, obserwując, czy zwierzęta chętnie jedzą daną karmę. Na początku warto kupić uniwersalny pokarm dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.

Bardzo istotny jest rodzaj pokarmu dla ryb akwariowych, który może być sprzedawany w postaci kruchych płatków, a także granulek i tabletek. Najlepszym wyborem jest pokarm dla rybek w formie tabletek lub granulek, który trudniej rozpuszcza się w wodzie akwariowej, a przez to jej nie brudzi.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)