Rzut okiem w przeszłość – pierwsze z wielkich gadżetów

Wielu z nas ma dzisiaj ulubioną komórkę, komputer, odtwarzacz multimedialny, czy konsolę. Nie zastanawiamy się nawet jaki był początek niektórych serii kultowych już gadżetów. A warto. Rzućcie okiem na niektóre z nich.

Rzut okiem w przeszłość – pierwsze z wielkich gadżetów
Szymon Adamus

Wielu z nas ma dzisiaj ulubioną komórkę, komputer, odtwarzacz multimedialny, czy konsolę. Nie zastanawiamy się nawet jaki był początek niektórych serii kultowych już gadżetów. A warto. Rzućcie okiem na niektóre z nich.

iPod

Pierwszy iPod to rok 2001 (nawet jeśli teraz okazuje się, że jego historia sięga nawet 1979) Apple pracowało nad odtwarzaczem mniej niż rok i wydało go dokładnie 23 października 2001.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2008/10/ipod_1g.jpg)

Pierwszy odtwarzacz miał 5 GB pamięci, procesor 90 MHz i baterię litowo-polimerową. Po kilku miesiącach, w marcu 2002 roku pojawiła się wersja 10 gigabajtowa.

Komórka

Jeśli jest jakieś urządzenie elektroniczne, które wywróciło świat do góry nogami, to bez dwóch zdań jest nim telefon komórkowy. To co stało się z komunikacją międzyludzką po rozprzestrzenieniu się komórek było szokiem dla wszystkich. Twórcy fantastyki naukowej przewidywali rozwój nowych form komunikacji i wymiany informacji, ale nikt nie przypuszczał, że rewolucja nadejdzie z taką siłą.

Obraz

Dzisiaj trudno uwierzyć, że pierwszy telefon bezprzewodowy wypuszczony w 1956 roku przez firmę Ericsson ważył 40 kilogramów i miał wielkość walizki. Co więcej urządzenie kosztowało tyle, co samochód. Kolejnym etapem w rozwoju komórek był model DynaTAC - pierwszy telefon komórkowy wydany 3 kwietnia 1983 roku przez Motorolę. 10 lat później komercyjny model, DynaTAC 8000X, został dopuszczony do sprzedaży przez Federalną Komisję Łączności. Później poszło już z górki.

Laptop

Historia komputerów sięga czasów lamp elektronowych i urządzeń wielkości całych pomieszczeń, których waga kilkudziesięciu ton nie pozwalała być silniejszymi technicznie niż niektóre z dzisiejszych kalkulatorów. Początki są jednak zawsze trudne.

Podobnie było z komputerami przenośnymi. W 1979 roku Grid Systems Corporation wyprodukowało jeden z pierwszych laptopów na świecie. Grid Compass Computer 1109 ważył mniej niż urządzenia konkurencyjne o takiej samej mocy obliczeniowej i był używany przez NASA w programie promów kosmicznych w latach 80-tych.

Obraz

Dwa lata po Grid Compass Computer 1109 w roku 1981 firma Osborne pokazała pierwszy w pełni przenośny komputer osobisty Osborne 1. Urządzenie kosztowało 1795 dolarów, ważyło ponad 11 kilogramów i oferowało:

  • procesor 4.0 MHz,
  • 64K pamięci RAM,
  • wbudowany monitor o przekątnej 5 cali,
  • stację dyskietek,
  • modem,
  • opcjonalną baterię rezerwową.
Obraz

Konsola do gier

Aktualnie na rynku konsol do gier wideo rządzą platformy Xbox 360, Playstation 3 i Wii. Bardzo im jednak daleko do swoich przodków.

Pierwszą na świecie konsolą gier wideo było urządzenie Magnavox Odyssey. Pokazana już w maju 1972 roku konsola wyprzedziła rewolucję jaka nadeszła wraz z grą Pong firmy Atari. Co więcej firma Magnavox sądziła się swego czasu z Atari o złamanie patentu. Kultowa gra Pong miała być mocno inspirowana wirtualnym tenisem, którym wcześniej gracze mogli cieszyć się za sprawą Odyssey.

Obraz

W kolejnych latach producent wydał następne wersje konsoli: Odyssey 100 pozwalająca na zabawę tylko z tenisem i hokejem oraz Odyssey 200 z możliwością zabawy w czterech graczy jednocześnie i nowym tytułem - Smash. W 1978 roku pojawiła się konsola Odyssey 2 (w Europie znana jako Philips Videopac G7000) oferująca na wzór Atari 2600 kartridże, a dodatkowo klawiaturę do gier edukacyjnych.

Obraz

Wtedy jednak gracze patrzyli już w stronę Atari i jego grę Space Invaders, która ożywiła na nowo rynek przechodząc na zawsze do historii rozwoju gier wideo. To już jednak temat na zupełnie inną opowieść...

Źródło: WikipediaProlineThe Book PCWikipedia

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.