Samoczyszczący się materiał - 20 000 razy cieńszy od ludzkiego włosa

Naukowcy opracowali nową samoczyszczącą polimerową powłokę, którą można pokryć dowolną metalową lub betonową powierzchnię. Materiał jest też ekologiczny i niezwykle cienki.

Samoczyszczący się materiał - 20 000 razy cieńszy od ludzkiego włosa
Marek Maruszczak

Naukowcy opracowali nową samoczyszczącą polimerową powłokę, którą można pokryć dowolną metalową lub betonową powierzchnię. Materiał jest też ekologiczny i niezwykle cienki.

Nigdy więcej detergentów i mydła podczas czyszczenia blatu kuchennego lub podłogi? Właściwie nigdy więcej czyszczenia. Tak może wyglądać niedaleka przyszłość. Naukowcy spodziewają się, że ich wynalazek zostanie wprowadzony do powszechnego użytku już za kilka lat. Wynalazek znajdzie także zastosowanie w przemyśle.

Materiał składa się z dwóch powłok. Niższa, złożona z glikolu polietylenowego przyciąga wodę. Górna odpycha wszelkiego rodzaju oleje i składa się z molekuł przypominających teflon.

Kiedy olej, (syntetyczny lub naturalny) rozleje się na powierzchnię pokrytą polimerową powloką, zostaje zmyty przez wodę przyciągniętą spodnią powłoką.

Eliminując z procesu czyszczenia sztuczne środki, dbamy o środowisko i własną kieszeń.

Polimer ma także właściwości atymgielne. Można go np., dodać do innej substancji i spryskać lustro. Działa to lepiej niż komercyjne środki, ale wciąż gorzej niż pośliniony palec.

Jak dotąd naukowcom udało się pokryć polimerową powłoką metal, ceramikę, szkło i beton. Wciąż pracują nad drewnem, plastikiem i nylonem. Jeżeli uda im się zintegrować powlokę z ubraniami możemy wreszcie doczekać się masowej produkcji samoczyszczących się ubrań.

Jeżeli temat Was zainteresował to zapraszam do obejrzenia nagrania z konferencji, na której Jeffrey Youngblood (jeden z naukowców pracujących nad projektem) opisuje wynalazek.

Źródło: Greenbiz

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.