Samoczyszczący się materiał - 20 000 razy cieńszy od ludzkiego włosa

Samoczyszczący się materiał - 20 000 razy cieńszy od ludzkiego włosa19.08.2009 21:00
Samoczyszczący się materiał - 20 000 razy cieńszy od ludzkiego włosa
Marek Maruszczak

Naukowcy opracowali nową samoczyszczącą polimerową powłokę, którą można pokryć dowolną metalową lub betonową powierzchnię. Materiał jest też ekologiczny i niezwykle cienki.

Naukowcy opracowali nową samoczyszczącą polimerową powłokę, którą można pokryć dowolną metalową lub betonową powierzchnię. Materiał jest też ekologiczny i niezwykle cienki.

Nigdy więcej detergentów i mydła podczas czyszczenia blatu kuchennego lub podłogi? Właściwie nigdy więcej czyszczenia. Tak może wyglądać niedaleka przyszłość. Naukowcy spodziewają się, że ich wynalazek zostanie wprowadzony do powszechnego użytku już za kilka lat. Wynalazek znajdzie także zastosowanie w przemyśle.

Materiał składa się z dwóch powłok. Niższa, złożona z glikolu polietylenowego przyciąga wodę. Górna odpycha wszelkiego rodzaju oleje i składa się z molekuł przypominających teflon.

Kiedy olej, (syntetyczny lub naturalny) rozleje się na powierzchnię pokrytą polimerową powloką, zostaje zmyty przez wodę przyciągniętą spodnią powłoką.

Eliminując z procesu czyszczenia sztuczne środki, dbamy o środowisko i własną kieszeń.

Polimer ma także właściwości atymgielne. Można go np., dodać do innej substancji i spryskać lustro. Działa to lepiej niż komercyjne środki, ale wciąż gorzej niż pośliniony palec.

Jak dotąd naukowcom udało się pokryć polimerową powłoką metal, ceramikę, szkło i beton. Wciąż pracują nad drewnem, plastikiem i nylonem. Jeżeli uda im się zintegrować powlokę z ubraniami możemy wreszcie doczekać się masowej produkcji samoczyszczących się ubrań.

Jeżeli temat Was zainteresował to zapraszam do obejrzenia nagrania z konferencji, na której Jeffrey Youngblood (jeden z naukowców pracujących nad projektem) opisuje wynalazek.

Źródło: Greenbiz

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)