Samoloty cywilne z laserami przeciwrakietowymi? FAA rozważa wniosek FedExu
16.01.2022 16:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
FedEx zgłosił się do amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) po zgodę na montaż laserowych systemów obrony przeciwrakietowej na samolotach transportowych. W uzasadnieniu firma zaznaczyła, że "w ostatnich latach w kilku incydentach za granicą samoloty cywilne były ostrzeliwane przez przenośne systemy obrony przeciwlotniczej".
Jak donosi Reuters, Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) rozpatruje wniosek amerykańskiego przedsiębiorstwa zajmującego się przewozem i logistyką – FedEx, który dotyczy możliwości montażu systemów obrony przeciwrakietowej na samolotach Airbus A321-200.
Samoloty cywilne z laserem
FedEx tłumaczy swoją decyzję kwestiami bezpieczeństwa. We wniosku przedłożonym Federalnej Agencji Lotnictwa firma wspomniała o kilku incydentach z cywilnymi samolotami, które zostały zaatakowane przez przenośne systemy obrony przeciwlotniczej.
Z dokumentów zgłoszonych do FAA wynika, że system obrony przeciwrakietowej FedEx kieruje energię lasera podczerwonego w kierunku nadlatującego pocisku, aby uniemożliwić mu dalsze śledzenie maszyny. Dzięki niemu cywilne maszyny mogłyby uniknąć ataków ze strony przenośnych systemów obrony powietrznej typu MANPADS (ang. Man-portable air-defence system).
MANPADS jest lekkim rakietowym pociskiem przeciwlotniczym, który stosuje się do zwalczania celów powietrznych, dostrzegalnych gołym okiem, w tym samolotów czy śmigłowców. Maszyny tego typu emitują promieniowanie z zakresu widmowego podczerwieni, a MANPADS naprowadza pociski za pomocą podczerwieni.
Wielu ekspertów uważa, że laserowe systemy obrony przeciwrakietowej są w obecnych czasach koniecznością. Od 1970 roku Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego zarejestrowała aż 42 ataki z użyciem systemów MANPADS na samoloty cywilne. Pomimo tego, że handel nimi oraz ich posiadanie są regulowane przepisami prawa krajowego i międzynarodowego, wciąż zdarzają się przypadki ich nieuzasadnionego użycia.