Samsung RC520 - test gadżetomaniaka [część 1]

Samsung RC520 - test gadżetomaniaka [część 1]

Samsung RC520
Samsung RC520
Jacek Klimkowicz
24.08.2011 20:30, aktualizacja: 14.01.2022 12:55

Szukając niedrogiego laptopa multimedialnego, z pewnością prędzej czy później natkniecie się na Samsunga RC520. Czy warto poświęcić mu więcej czasu i wpisać go na listę zakupów? Czas rozwiać wątpliwości. Zapraszam na test!

Szukając niedrogiego laptopa multimedialnego, z pewnością prędzej czy później natkniecie się na Samsunga RC520. Czy warto poświęcić mu więcej czasu i wpisać go na listę zakupów? Czas rozwiać wątpliwości. Zapraszam na test!

Specyfikacja techniczna

Do redakcyjnych testów sieć Vobis dostarczyła laptop Samsung RC520-S05PL. Jego konfiguracja jest następująca:

 • 4 x USB 2.0,
 • 1 x HDMI,
 • 1 x VGA,
 • 1 x LAN,
 • 1 x Kensington Lock,
 • 1 x wyjście audio,
 • 1 x wejście audio;

[*]łączność:

 • LAN 1 Gbit,
 • WLAN 802.11b/g/n,
 • Bluetooth 3.0 + HS;

[*]inne:

 • nagrywarka DVD+/-R/RW,
 • kamerka o rozdzielczości 1,3-megapiksela,
 • uniwersalny czytnik kart pamięci,
 • technologia Samsung Fast Start;

[*]akumulator: 6-komorowy, 48 Wh (4400 mAh);

[*]OS: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit.

[/list]

Jak widać jest całkiem przyzwoicie zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że testowany notebook kosztuje obecnie zaledwie 2199 zł, a do tego można załapać się na promocję i nabyć go wraz z gratisowym, zewnętrznym dyskiem twardym Samsung M2 320 GB.

Wygląd, obudowa i jakość wykonania

Samsung RC520
Samsung RC520

Jest to jednak stosunkowo drobna niedogodność, którą Samsung RC520 wynagradza użytkownikowi bardzo dobrym wykonaniem. Wszystkie elementy obudowy są wzorowo spasowane. Do tego konstrukcja charakteryzuje się ponadprzeciętną sztywnością. Pokrywa ekranu ugina się minimalnie i dopiero silny nacisk jest w stanie wywołać niewielkie zakłócenia na wyświetlanym obrazie.

Samsung RC520
Samsung RC520

W przypadku jednostki zasadniczej tworzywo minimalnie ustępuje po przyłożeniu dużej siły tylko na małych obszarach po lewej i prawej stronie klawiatury oraz tuż przy tacce napędu optycznego. Przenoszenie ważącego 2530 gramów notebooka Samsung RC520 za którykolwiek z rogów nie skutkuje poczuciem braku sztywności konstrukcji czy niepożądanymi odgłosami.

Samsung RC520
Samsung RC520

Panel LCD został połączony z jednostką centralną jednym, solidnym zawiasem. Pozwala on odchylić ekran o około 130 stopni, co jest wartością w większości przypadków wystarczającą. Opór stawiany przez zawias jest na tyle duży, że po jednokrotnym ustawieniu wyświetlacza w żądanej pozycji nie trzeba korygować jego ustawienia niezależnie od warunków.

Samsung RC520
Samsung RC520

Oczywiście idealnie nie jest - odwrócenie laptopa Samsung RC520 spodem do góry skutkuje uchyleniem pokrywy na około 1 cm, a zmiana położenia panelu owocuje krótkotrwałym jego chybotaniem. Są to jednak drobnostki spotykane w znakomitej większości komputerów przenośnych, także tych wielokrotnie droższych od testowanego modelu.

Samsung RC520
Samsung RC520

Podsumowując tę sekcję muszę przyznać, że Samsung RC520 pozytywnie zaskoczył mnie jakością wykonania, która w mojej ocenie jest wysoka. Pod tym względem produkt południowokoreańskiego producenta pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji.

Rozmieszczenie portów

Projektanci Samsunga udowadniają, że odrabiali prace domowe. Rozkład nielicznych co prawda portów peryferyjnych w testowanym laptopie jest bardzo korzystny.

Samsung RC520 - ścianka prawa (od lewej: napęd optyczny, 2 porty USB 2.0)
Samsung RC520 - ścianka prawa (od lewej: napęd optyczny, 2 porty USB 2.0)

Zlokalizowane na prawej ściance 2 porty USB znajdują się blisko tylnej krawędzi komputera, dzięki czemu podłączone do nich urządzenia/kable nie przeszkadzają praworęcznemu użytkownikowi np. w operowaniu myszką.

Samsung RC520 - ścianka lewa (od lewej: gniazdo zasilania, port LAN, 2 x USB 2.0, wyjścia VGA i HDMI, złącza audio, czytnik kart pamięci)
Samsung RC520 - ścianka lewa (od lewej: gniazdo zasilania, port LAN, 2 x USB 2.0, wyjścia VGA i HDMI, złącza audio, czytnik kart pamięci)

Również z lewej strony jest bardzo dobrze. Tutaj ponownie często wykorzystywane porty są odsunięte tak, by nie zawadzały podczas pracy.

Samsung RC520 - tył (gniazdo Kensington Lock)
Samsung RC520 - tył (gniazdo Kensington Lock)

Gniazdo blokady Kensington Lock umieszczono zaś na tylnej ściance laptopa Samsung RC520, toteż podpięta linka w żadnym razie nie ma prawa przeszkadzać. Twórcom testowanego notebooka wypada pogratulować dobrze wykonanej pracy.

Klawiatura i touchpad

Samsung RC520 otrzymał modną ostatnimi czasy klawiaturę typu wyspowego z odrębnym blokiem numerycznym. Płytki zaokrąglonych na brzegach klawiszy są płaskie i matowe, podobnie jak wypełniająca przestrzenie między nimi maskownica. Całość jest miła w dotyku i łatwa do utrzymania w czystości. Przyrząd jest stabilny - nawet działając z nienaturalną siłą, nie wywołamy ugięć.

Samsung RC520 - klawiatura i touchpad
Samsung RC520 - klawiatura i touchpad

Klawisze pracują wyjątkowo cicho. Ich średniej długości skok jest miękki, a stawiany przez nie opór umiarkowany. Do rozplanowania przycisków ani ich rozmiarów przyczepić się nie można - wszystkie są właściwie położone i mają adekwatną do pełnionej funkcji i częstości używania wielkość. Jedynie blok kursorów mógłby być wydzielony. Na klawiaturze Samsunga RC520 pisze się bardzo wygodnie, szybko i bezbłędnie.

Samsung RC520 - touchpad
Samsung RC520 - touchpad

Wiele dobrego można powiedzieć również o wielodotykowym gładziku. Jest on wystarczająco duży (90 x 53 mm) i ma wyraźnie zaznaczone granice. Matowa powierzchnia płytki jest przyjemna w dotyku i zapewnia dobry ślizg. Czułość i precyzja touchpada są bardzo dobre. Umieszczone pod nim klawisze są umiarkowanie głośne, mają krótki i twardy skok, i brudzą się niemiłosiernie.

Samsungowy substytut myszki jest na tyle dobry, że w zasadzie przez zdecydowaną większość czasu korzystałem właśnie z niego, podłączając myszkę tylko w razie wyraźnej potrzeby (gry ;) ).

Wyposażenie

Samsung RC520 ma w zasadzie wszystko, co niezbędne. Na pokładzie są więc moduły WiFi a/b/g/n (Broadcom) i Bluetooth 3.0 + HS, gigabitowa karta LAN (Realtek), nagrywarka DVD+/-R/RW oraz zestaw najbardziej podstawowych złączy w postaci 4 portów USB 2.0, wyjść VGA i HDMI oraz gniazd audio. Brakuje, niestety, jakiegokolwiek interfejsu o dużej przepustowości (USB 3.0, eSATA).

Samsung RC520 - kamerka HD
Samsung RC520 - kamerka HD

Zintegrowana kamera o rozdzielczości 1,3-megapiksela generuje obraz dobrej jakości. W słabych warunkach oświetleniowych pojawiają się ziarnistości, ale jest to przypadłość zdecydowanej większości przetworników montowanych w laptopach. Mikrofon zlokalizowany w podpórce pod nadgarstki bardzo dobrze zbiera. Powyższy duet dobrze sprawdzi się podczas prywatnych wideorozmów.

Samsung RC520
Samsung RC520

Samsung RC520 został zaopatrzony w 2 głośniki umieszczone tuż nad klawiaturą. Generują one dźwięk wyraźny i czysty, choć pozbawiony niskich tonów. Moc systemu audio jest w mojej ocenie nieco za niska. Na szczęście ustawiając maksymalny poziom głośności nie uświadczymy jednak żadnych zniekształceń czy pobrzękiwań.

Matryca

Testowany Samsung RC520 został wyposażony w 15,6" matrycę o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Ma ona dość mocne i bardzo równomierne podświetlenie LED. Niestety, za sprawą błyszczącej powłoki laptop nie sprawdzi się zbyt dobrze w jasno oświetlonych pomieszczeniach i na otwartych przestrzeniach.

Samsung RC520 - kąty widzenia
Samsung RC520 - kąty widzenia

Panel produkcji Samsunga (LTN156AT02P01/SEC5441) cechuje dość szerokie spektrum barw. Co prawda do pokrycia przestrzeni sRGB nieco brakuje, ale i tak jest lepiej niż w większości laptopów konkurencji. Nasycenie kolorów jest dobre. Czerń jest, niestety, dość jasna, a kontrast słaby, ale w tej klasie sprzętu to norma.

Kąty widzenia również nie odbiegają od laptopowego standardu. W pionie są zatem ograniczone - kolory szybko ulegają odwróceniu. W poziomie jest znacznie lepiej, choć obraz stosunkowo szybko traci na jasności.

Podsumowanie części 1

Samsung potrafi pozytywnie zaskoczyć. Kosztujący niewiele ponad 2000 zł model RC520-S05PL cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania i sztywnością konstrukcji. Na uwagę zasługuje przemyślana, naprawdę korzystna dla użytkownika lokalizacja portów peryferyjnych, która może służyć za wzór innym producentom zapominającym o ich prawidłowym rozplanowaniu.

Również urządzenia wejścia (klawiatura i touchpad) należą do najwygodniejszych, jakie można spotkać w laptopach ze średniej półki cenowej. Równomiernie i mocno podświetlona matryca także wyróżnia się na tle konkurencji za sprawą nieco szerszej palety barw. Przy tych zaletach błyszcząca w większości obudowa i średniej jakości system audio zdają się pomniejszymi niedogodnościami.

Czym jeszcze zaskoczy Samsung RC520? Tego dowiecie się z 2. części recenzji, w której znajdziecie wszystko o wydajności, temperaturach i kulturze pracy, a także przebiegach na akumulatorze. Tam również pokuszę się o podsumowanie testu, rzetelną listę wad i zalet testowanego modelu oraz ocenę.

Laptop Samsung RC520-S05PL testuję dzięki uprzejmości sieci Vobis. Własny egzemplarz możecie nabyć w sklepie internetowym Vobis za równowartość 2199 zł (na dzień publikacji recenzji z gratisowym dyskiem zewnętrznym Samsung M2 320 GB).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)