Scyzoryk dla złotej rączki. Multitoole za niewielkie pieniądze

Kieszonkowe noże cały czas utrzymują się na fali popularności
Kieszonkowe noże cały czas utrzymują się na fali popularności
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Patryk Wieczorek

18.04.2018 10:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Charakterystyczne kieszonkowe nożyki z czerwoną, lakierowaną obudową i wieloma dodatkowymi akcesoriami jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać niemal wszędzie. Teraz zastąpiono je bardziej zaawansowanymi multitoolami.

Poniżej kilka przydatnych narzędzi, które stanowią rozwinięcie popularnego scyzoryka. Taki sprzęt przyda się każdemu majsterkowiczowi, wędkarzowi, a nawet kierowcy.

Szwajcarska precyzja

Najsłynniejszy scyzoryk, czyli szwajcarski nóż oficerski został opatentowany w 1897 roku przez dwa rodzinne przedsiębiorstwa: Wenger i Victorinox. Poza dwoma ostrzami, otwieraczem do konserw i korkociągiem wyposażony był w tak kuriozalne narzędzia jak szydło czy nożyk do ścierania atramentu z papieru.

Obraz
© Pixabay.com

Jak sama nazwa wskazuje, nóż ten był wykorzystywany głównie w terenie. Szydło służące do przekłuwania skóry podczas szycia przydawało się do naprawy butów w warunkach polowych. Stan obuwia był bardzo ważny dla żołnierzy piechoty, którzy musieli maszerować po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilometrów dziennie. Przy brakach w zaopatrzeniu umiejętność naprawy butów była więc na wagę złota. Nożyk do atramentu pozwalał natomiast na kilkukrotne użycie jednej kartki, na przykład do przekazywania wiadomości. Otwieracz do puszek i korkociąg przetrwały natomiast do dziś w prawie niezmienionej formie.

Obecnie scyzoryki i multitoole posiadają wiele "uwspółcześnionych" funkcji. Poza wyspecjalizowanymi ostrzami czy śrubokrętami można nawet spotkać scyzoryki z kartą pamięci lub odtwarzaczem multimediów. Pojawiły się również sprzęty przeznaczone dla konkretnych grup konsumenckich, na przykład wędkarzy. Wyposażony w antypoślizgowe uchwyty multitool sprawdzi się podczas zdejmowania żyłki z haczyka czy przebijania przynęty. Wbudowana diamentowa osełka pozwoli również naostrzyć haczyki.

Wielofunkcyjna karta kredytowa

Ciekawą formą scyzoryka, która pojawiła się stosunkowo niedawno jest tak zwany swisscard, czyli scyzoryk w kształcie karty kredytowej. Kilka rodzajów linijek, śrubokrętów, nożyczki czy długopis ukryte w płaskiej, prostokątnej obudowie przydadzą się w różnych sytuacjach. W ofertach niektórych sklepów można znaleźć podobne egzemplarze wyposażone w różne funkcje przydatne zarówno w domu czy biurze, jak i podczas wyprawy surwiwalowej. Ukryte pod pomarańczową obudową narzędzia takie jak nożyk, pilnik czy wkrętak są bardzo wytrzymałe i posłużą przez długi czas. Sama obudowa również skrywa wiele przydatnych akcesoriów. Niewielka lupa pozwoli na rozpalenie ognia w słoneczny dzień, gdy nie masz innego źródła ognia, a dzięki kompasowi łatwo ustalisz swoje położenie zerkając na mapę.

Obraz
© Youtube.com stopklatki

Bezpieczeństwo zawsze pod ręką

Osobną grupę stanowią multitoole samochodowe. To zestaw narzędzi przeznaczony dla kierowców, który może pomóc im w trudnych przypadkach, podczas kolizji lub poważniejszego wypadku. Ukryte w obudowie ostrze do pasów jest bezpieczne w użytkowaniu, użytkownik nie zrani się nawet w stresującej sytuacji. Zbijak do szyb pozwoli wydostać się z auta gdy drzwi się zablokują. Bardziej zaawansowane modele mają również wbudowany miernik ciśnienia opon i stan zużycia bieżnika. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, a także wizyt u wulkanizatora czy na stacji benzynowej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)