Seagate obiecuje rekord: dysk HDD 16 TB już w przyszłym roku
Dyski SSD zgodnie współegzystują na rynku z konstrukcjami talerzowymi. Obie zwiększają także swoje pojemności, a już za półtora roku do sklepów trafi HDD Seagate’a w rozmiarze 16 TB. W jakich zastosowaniach ma się sprawdzić?
Nieustająca popularność konstrukcji magnetycznych
Choć dyski SSD na dobre już zadomowiły się w komputerach graczy i entuzjastów, tradycyjne HDD wciąż mają się nieźle. Na ich korzyść wciąż przemawia niska w przeliczeniu na gigabajt cena, pozwalająca gromadzić spore ilości danych przy niewielkim nakładzie finansowym. Sytuacji tej nie zmieniło nawet rosnące zainteresowanie przechowywaniem danych w chmurze.
Przyczyną są wciąż niewystarczające możliwości łącz internetowych, a także mniej bądź bardziej uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa tak przechowywanych danych. Zaskakująco podobnie sytuacja wygląda w wielu mniejszych firmach, gdzie dane z systemów takich jak monitoring wciąż trafiają na klasyczne dyski talerzowe.
Dwukrotne zwiększenie maksymalnej pojemności
Z niesłabnącego zainteresowania chętnie korzystają producenci, każdego roku prezentując coraz pojemniejsze dyski HDD. Największe z nich osiągają imponujące 10 TB, jednak już niedługo do sklepów mają trafić nowi rekordziści. Nadchodzącymi premierami marki Seagate pochwalił się prezes Stephen Luczo przy okazji ostatniego sprawozdania finansowego.
Firma znajduje się właśnie na etapie testów nowego dysku 12 TB, wyposażonego w zwiększoną liczbę talerzy i wypełnionego helem. Dotychczasowe rezultaty są obiecujące, a premiera ma nastąpić w najbliższym czasie. To jednak dopiero początek, bo w ciągu najbliższych 18 miesięcy do sklepów trafią warianty 14 i 16 TB, a do końca 2020 roku także 20 TB.
Dyski SSD wciąż droższe, nawet 10-krotnie
Premierom będzie towarzyszyć także stopniowe wypieranie z rynku najmniejszych pojemności HDD, na początek 500 GB. Trudno się temu dziwić: koszt ich zakupu niemal zrównał się w wersją 1 TB. Cen nadchodzących modeli jeszcze nie ujawniono, choć jako punkt odniesienia warto przyjąć bieżącą cenę dysków Seagate 10 TB, czyli nieco ponad 400 dol.
Nowości Seagate'a mają równie wiele zwolenników co sceptyków, wskazujących na większą od SSD możliwość awarii czy spory pobór prądu. Warto jednak pamiętać, że to czynniki z którymi mały biznes radzi sobie całkiem nieźle. Zwłaszcza gdy porówna ceny: ok. 10 tys. dol. za 15 TB SSD (Samsung PM1633a) wymownie przypomina o aktualnych rynkowych realiach.