Seagate ustanawia rekord: powstał 2,5 calowy, klasyczny HDD o pojemności 5 TB

Seagate ustanawia rekord: powstał 2,5 calowy, klasyczny HDD o pojemności 5 TB
Jarosław Balcerzak

22.10.2016 17:06, aktual.: 10.03.2022 09:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dyski talerzowe wciąż mają się świetnie i pojawiają się w coraz pojemniejszych wersjach. Nowa Barracuda poprawia dotychczasowy rekord 4 TB i oferuje całkiem wysokie prędkości pracy. Gdzie znajdzie zastosowanie?

2.5 cala, ale niekoniecznie do laptopa

Choć pojemność 5 TB w desktopowych dyskach 3.5” już nie dziwi, w rozmiarze 2.5” ma prawo zaskoczyć. Seagate Barracuda, model ST5000LM000, sprawia wrażenie dedykowanego laptopom, jednak za sprawą 15 mm grubości zmieści się jedynie w niektórych, najczęściej gamingowych urządzeniach. Dla większości laptopów 2 TB pozostaje więc górną granicą pojemności HDD.

Wśród potencjalnych zastosowań wymienia się zewnętrzne obudowy, stacje dokujące, komputery AiO oraz wszystkie oparte na płytach mini ITX. Jednym słowem te urządzenia, w których dysk 3,5-calowy jest zbyt duży bądź oznacza kłopoty z dostępem do pozostałych części bądź utrudnienie cyrkulacji powietrza.

Grubość 15 mm przewyższa typowe konstrukcje laptopowe (7 mm) ponad dwukrotnie
Grubość 15 mm przewyższa typowe konstrukcje laptopowe (7 mm) ponad dwukrotnie

Szybka, energochłonna i słyszalna praca

W standardowej obudowie 70 × 100 mm Seagate zamknął pięć talerzy i aż dziesięć głowic. Nagrywanie danych odbywa się w technologii magnetycznego zapisu prostopadłego (PMR), dzięki czemu udało się zwiększyć wydajność i niezawodność. Dysk o interfejsie SATA 3 korzysta z 128 MB pamięci cache, zapewnia 5400 RPM i transfer danych sięgający 140 MB/s.

Nie jest przy tym szczególnie energooszczędny, a więc w zewnętrznej obudowie z pewnością nie zasilimy go z gniazd USB 2.0. Pobór mocy w spoczynku wynosi 0.18 W, uśredniony 1.1 W, ale już w trakcie zapisu i odczytu odpowiednio 1.9 i 2.1 W. Niepocieszeni będą także entuzjaści ciszy: 27 dB pod obciążeniem to dość sporo.

Bardzo dobrze prezentuje się wytrzymałość dysku, który przewidziano na 600000 cykli parkowania i startu głowicy, a odporność na wstrząsy na 300 G podczas pracy i 650 G w spoczynku. Naprawdę szkoda, że powyższym towarzyszy jedynie 2-letnia gwarancja producenta.

Obraz

Kompromis, który wciąż ma sens

Nowy dysk w świetnym stylu przypomina, że konwencjonalnym rozwiązaniom daleko do zapomnienia w branży IT. Wprawdzie warianty półprzewodnikowe konsekwentnie zwiększają swój udział w rynku, jednak ich cenom wciąż daleko do konstrukcji talerzowych. Świetnym przykładem jest rekordowa 5 TB Barracuda, aktualnie w cenie 245 dol., a w Polsce ok. 980 zł.

Dysk SSD Samsung 850 EVO 4 TB w tym samym czasie kosztuje 1400 $. Czekają nas więc jeszcze długie lata konsekwentnych obniżek cen, a w międzyczasie możemy swobodnie wybierać między słyszalnym i wolniejszym dyskiem za nieduże pieniądze a rekordzistą wydajności o znacznie mniejszej pojemności. Każda ze stron ma wciąż sporo za zaoferowania.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)