Seek Thermal zmieni smartfon w oczy predatora. Termowizja dla każdego!

Seek Thermal zmieni smartfon w oczy predatora. Termowizja dla każdego!
Łukasz Michalik

30.09.2014 17:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chyba każdy z nas kiedyś marzył, aby widzieć w ciemnościach. Istnieje kilka rozwiązań, które wspomagają w takich sytuacjach ludzkie oczy, ale gadżet o nazwie Seek Thermal sprawia, że jeszcze nigdy nie było to tak proste.

Noktowizory i termowizory

Od lat powstają różne urządzenia, które mają zapewnić nam możliwość widzenia w ciemnościach. Choć prace nad noktowizorami prowadzono już w latach 20., to pierwsze użyteczne urządzenia tego typu pojawiły się w armii niemieckiej dopiero pod koniec drugiej wojny światowej.

Niemiecki celownik noktowizyjny ZG 1229 Vampir
Niemiecki celownik noktowizyjny ZG 1229 Vampir

Działanie noktowizora sprowadza się zazwyczaj albo do wzmocnienia słabego światła (jak np. gwiazdy za chmurami) albo – w przypadku tzw. noktowizorów aktywnych – do oświetlenia terenu za pomocą światła niewidocznego dla ludzi (w tym celu stosowane są promienniki podczerwieni).

Seek Thermal – choć w wielu sytuacjach może pełnić podobną do noktowizora funkcję – działa na innej zasadzie. Podłączane do smartfonu urządzenie jest termowizorem i pozwala na obserwację różnic temperatur pomiędzy różnymi obiektami. W praktyce oznacza to, że nawet w całkowitych ciemnościach zobaczymy nie tylko ludzi czy zwierzęta, ale również różne obiekty, wyróżniające się temperaturą od otoczenia.

Seek Thermal
Seek Thermal

Wystarczy podłączyć Seek Thermal do smartfonu, by na jego ekranie zobaczyć przetworzony obraz z wyróżnionymi plamami ciepła. Choć wykorzystanie smartfonu sprawia, że w ciemnościach trudno będzie ukryć działanie urządzenia (w końcu ekran telefonu mocno świeci), to z drugiej strony zapewnia prostotę i niewielką cenę takiego rozwiązania.

Smartfon zobaczy wszystko

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że możliwość widzenia w nocy to tylko jedna z opcji. To, co widzi Seek Thermal to przecież po prostu różnice temperatur.

W związku z tym możemy błyskawicznie sprawdzić, który ze stojących na parkingu samochodów przed chwilą zaparkował albo czy ktoś włączał nasz komputer.

Seek Thermal
Seek Thermal

Bez problemu sprawdzimy również położenie rur w ścianach albo upewnimy się, czy przez nieszczelne okna nie ucieka nam w zimie zbyt wiele ciepła, poszukamy kota, który znów się gdzieś zapodział albo – w poważniejszej sytuacji – dziecka, które podczas leśnej wycieczki zniknęło w jakichś zaroślach.

To jednak nie koniec możliwości – nie dość, że z takim urządzeniem będziemy w stanie wykrywać ukrytych ludzi, to sprawdzimy również, czy np. ktoś nie siedział przed chwilą w fotelu, nie trzymał w ręce szklanki albo czy… wpisywał kod PIN. Wymagałoby to wprawdzie bardzo wysokiej czułości urządzenia, ale nie jest to nieosiągalne. „Wzrok predatora” to w praktyce coś więcej, niż tylko możliwość wykrywania żywych ludzi w ciemnościach i tylko od użytkowników zależy, w jakim celu go wykorzystają.

Seek Thermal jest już dostępny w sprzedaży w różniących się złączem wersjach dla iPhone'ów i telefonów z Androidem. Na stronie producenta termowizor został wyceniony na 199 dolarów co, jak na oferowane możliwości, wydaje się całkiem rozsądną ceną.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)