Sieć światłowodowa pomoże Afryce?

Strona głównaSieć światłowodowa pomoże Afryce?
24.07.2009 23:55
secom
secom
Mateusz
Mateusz

Do użytku oddano właśnie sieć światłowodową, która łączy południową i wschodnią Afrykę z pozostałymi sieciami całego globu.

Do użytku oddano właśnie sieć światłowodową, która łączy południową i wschodnią Afrykę z pozostałymi sieciami całego globu.

Nad projektem podwodnej sieci pracowała firma SEACOM razem z Cisco Systems. Światłowód ma długość 17 tys. kilometrów, a przepustowość jaką podobno posiada wynosi 1,28 Tb/s. Na razie z nabrzeżnymi stacjami połączono Johannesburg, Nairobi i Kampalę. W kolejce czekają natomiast Kigali (Rwanda) i Addis Abeba.

Realizacja projektu trwała dwa lata i pochłonęła ponad 650 mln dolarów. Firmy, które były za niego odpowiedzialne są dumne ze swojej pracy i twierdzą, że Afryka rozpoczęła nową erę w dziedzinie komunikacji. Dużo uwagi poświęca się także możliwości łatwiejszego kontaktowania się z resztą świata.

Sieć światłowodowa ma zapewnić mieszkańcom Afryki tańszy o łatwiejszy dostęp do szerokopasmowego internetu. Według Cisco kraje, które znajdują się blisko łącza mają ogromną szansę na rozwój ekonomiczny i podniesienie jakości życia. Niestety nie wszyscy mieszkańcy czarnego lądu będą się cieszyć. Dla osób, które mają problem ze zdobyciem wody pitnej, dostęp do szerokopasmowego internetu jest raczej obojętny.

Źródło: Gazeta.pl

Udostępnij:
Komentarze (0)