Siedem pomysłów na szybkie dekoracje świąteczne

Strona głównaSiedem pomysłów na szybkie dekoracje świąteczne
31.03.2010 20:35
Siedem pomysłów na szybkie dekoracje świąteczne
Kira Czarczyńska
Kira Czarczyńska

Przed wszelkimi świętami i tak mamy masę pracy - trzeba ogarnąć twórczy nieład w domu, zrobić większe niż zwykle zakupy, przygotować potrawy, niektóre dość pracochłonne. Wielkanoc to dodatkowo również zdobienie pisanek - i spacer, zwykle rodzinny, ze święconką.

Oczywiście, można już tydzień wcześniej zacząć też przygotowywać ozdoby typowo wielkanocne - ale jeśli dotąd nam się nie chciało, to poniżej kilka szybkich pomysłów.

Przed wszelkimi świętami i tak mamy masę pracy - trzeba ogarnąć twórczy nieład w domu, zrobić większe niż zwykle zakupy, przygotować potrawy, niektóre dość pracochłonne. Wielkanoc to dodatkowo również zdobienie pisanek - i spacer, zwykle rodzinny, ze święconką.

Oczywiście, można już tydzień wcześniej zacząć też przygotowywać ozdoby typowo wielkanocne - ale jeśli dotąd nam się nie chciało, to poniżej kilka szybkich pomysłów.

Czekoladowe króliczki.

Stoją już rzędami w sklepach od paru tygodni. Opakowane w przeróżne sreberka nie wyglądają niestety zbyt dekoracyjnie - można jednak je wykorzystać. Ściągamy nie za bardzo eleganckie złotko. Dostajemy w efekcie królika czysto czekoladowego - zazwyczaj z ładnie zarysowanymi uszkami, noskiem i innymi elementami.

Wystarczy zawiązać mu na szyi kolorową kokardę i ustawić na przykład w koszyczku z kurczaczkiem. Warto to jednak zrobić dopiero w święta, żeby nam się zając nie zakurzył czy w inny sposób nie uszkodził. Dodatkową zaletą rozwiązania jest to, że mamy od razu pod ręką gotową przekąskę...

Kolorowe koszyczki.

Rozwiązują nam wszelkie problemy z "podstawkami" pod dekoracje. Są w dodatku bardzo wszechstronne - można je postawić na stole, parapecie, albo nawet powiesić pod sufitem czy w jakimś widocznym miejscu przy wejściu do domu.

Takie małe koszyczki można dostać w sklepach typu "wszystko po 2zł" - wydatek będzie naprawdę niewielki.

Dekoracyjne serwetki.

W niektórych domach są ręcznie robione i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeśli jednak takich nie mamy, możemy posiłkować się zwykłymi papierowymi - z symbolami i wzorami dotyczącymi Wielkanocy. Można je podkładać pod różne rzeczy - ozdoby, stojące w przeszklonych szafkach talerze, a nawet kwiaty doniczkowe. Są tanie, łatwo dostępne, a stanowić będą przyjemny akcent kolorystyczny.

Należy tylko uważać, żeby nie były szczególnie eksponowanym elementem wystroju. Niech stanowią tylko tło.

Świece w kształcie jajek.

Im bardziej kolorowe - tym lepiej. Można je zarówno ustawiać jako faktyczne świece, jak też dodawać do innych ozdób - wtedy imitować będą po prostu pisanki. Szczególnie ciekawą kompozycją może być jedna centralna świeca z kilkoma innymi "porozrzucanymi" wokół niej. Jeśli mamy już jakąś nieco wypaloną - możemy położyć obok niej kurczaczka tak, aby wyglądał jakby wykluł się właśnie z jaja.

Palmy wielkanocne.

Jeżeli są duże, stanowić mogą samodzielną ozdobę. Te malutkie daje się bardzo dobrze wkomponować w inne dekoracje. Na bazarach można teraz kupić bardzo wiele różnorakich rodzajów i rozmiarów, nie jest to duży wydatek.

Ozdoby ze skorupek jaj.

Przy okazji świątecznych wypieków zużywa się całkiem sporą ilość jajek. Skorupki przeważnie wyrzucamy - tymczasem mogą nam się przydać do wykonania bardzo prostych ozdób. Połówki dokładnie myjemy i znajdujemy dla nich jakąś podstawkę - może to być na przykład mały kieliszek, "zastawa" dla lalek, albo możemy wkomponować skorupkę w inną ozdobę. Teraz wystarczy włożyć do środka nieco trawy lub dowolnych, zielonych listków bądź ziół, a na nich posadzić kurczaczka czy zajączka.

Skorupki można też wykorzystać jako wazoniki, wtedy jednak muszą być prawie całe, z obciętym tylko węższym końcem. Myjemy je, nalewamy do środka nieco wody i wkładamy wiosenne, delikatne kwiatki.

Zielone rośliny i kwiaty.

Wielkanoc to czas kojarzony z radością, życiem, wiosną, odradzaniem się przyrody. Nie powinno więc w domu zabraknąć takich elementów jak wiosenne kwiaty, cięte lub w doniczkach, czy przyciągające zielenią wzrok rośliny - owies, trawa ozdobna, i inne. Można też dodać wielkanocne akcenty do naszych stałych, domowych kwiatach: cienkie palemki, wbite w ziemię ozdoby na długich patyczkach, porozkładane na podstawce niewielkie pisanki, kokarda przewiązująca doniczkę. Dekorowanie będzie przy okazji dobrym pretekstem, żeby sprawdzić dokładniej kondycję roślin.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)