Skąd wzięły się nazwy przeglądarek internetowych?

Przeglądarki internetowe (Fot. Gamestar.hu)
Przeglądarki internetowe (Fot. Gamestar.hu)
Łukasz Michalik

16.01.2012 09:00, aktual.: 14.01.2022 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przeglądarki internetowe to bez wątpienia jedne z najważniejszych aplikacji. Choć korzysta się z nich nieustannie i zwraca uwagę na funkcje, nowe wersje i możliwości, chyba niewielu zastanawia się, skąd wzięły się ich nazwy. Niektóre wyjaśnienia są zaskakujące!

Przeglądarki internetowe to bez wątpienia jedne z najważniejszych aplikacji. Choć korzysta się z nich nieustannie i zwraca uwagę na funkcje, nowe wersje i możliwości, chyba niewielu zastanawia się, skąd wzięły się ich nazwy. Niektóre wyjaśnienia są zaskakujące!

Mosaic

W przypadku pierwszej przeglądarki oferującej sposób prezentacji stron WWW zbliżony do znanego współcześnie pochodzenie nazwy nie jest potwierdzone. Jak zauważył pracujący w Microsofcie Martin Beeby, Mosaic (mozaika) może nawiązywać do wyglądu stron, w których po raz pierwszy grafika i tekst występowały jednocześnie. Wcześniejsze przeglądarki wyświetlały obrazki w osobnych oknach.

Netscape Navigator

Jedna z pierwszych przeglądarek, które zdobyły masową popularność, miała nazwę opisującą zastosowanie programu. Przeglądarka miała umożliwiać orientowanie się w gąszczu stron internetowych.

Internet ExplorerNazwa przeglądarki to kolejne praktyczne zastosowanie genialnego pomysłu, aby coś nieznanego nazwać w opisowy sposób. Kilkanaście lat temu nazwa „przeglądarka internetowa” dla większość ludzi nie oznaczała niczego konkretnego. Microsoft nazwał swoją aplikację w taki sposób, aby opisywała to, do czego się nadaje.Opera
MozillaInformacja wskazująca, że Mozilla to kodowa nazwa Netscape Navigatora w gruncie rzeczy niczego nie wyjaśnia. Skąd wzięła się ta nazwa? Jak twierdzi Jamie Zawinski, Netscape Navigator miał być Mosaic-killerem. Stąd – dla twórców aplikacji - prosta droga do** skojarzenia z Godzillą**, która znalazła się w logo przeglądarki.Firefox

Twórcy aplikacji popełnili kolejny błąd. Wciąż krążąc wokół motywu Feniksa, nazwali przeglądarkę Firebirdem, co wprowadzało zamieszanie w związku z opensource’owym projektem bazy danych o tej nazwie. Najwyraźniej pech postanowił nie opuszczać twórców przeglądarki Mozilli – po nazwaniu przeglądarki Firefoksem okazało się, że logo pasuje do nazwy jak pięść do nosa.

Ognisty lis, powszechnie kojarzony z aplikacją, nie ma wiele wspólnego z jednym z gatunków pandy, nazywanej firefoksem.

Safari

Choć nazwa przeglądarki wydaje się komponować z kolejnymi wersjami systemu operacyjnego Apple’a, noszącego nazwy wielkich kotów, ten trop jest prawdopodobnie fałszywy. Mimo że - jak twierdzi Martin Beeby - wersję tę uprawdopodabnia ikona aplikacji, przedstawiająca kompas.

Nikt nie potrafi powiedzieć tego z całą pewnością, jednak  nazwa przeglądarki Apple’a przypuszczalnie nawiązuje do czegoś zupełnie innego - utworu zespołu Beach Boys "Surfin’ Safari". Wskazuje na to nazwa blogu twórców silnika WebKit, z którego korzysta przeglądarka. Blog nosi nazwę taką jak utwór – Surfin Safari.

Beach Boys - Surfin' safari

Chrome

Nazwa miała wyrażać szybkość i minimalizm, a robocze określenie przeglądarki nazywanej Chrome'em przyjęło się i zastosowano je również w finalnej wersji aplikacji Google’a.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)