Skóra węża zainspirowała naukowców. Dzięki niej chcą tworzyć bezpieczniejsze budynki

Naukowcy z Uniwersytetu Aarhus i Uniwersytetu Kalifornijskiego Davis poszukiwali inspiracji do budowy jeszcze trwalszych i bezpieczniejszych konstrukcji w naturze. Ich uwagę przykuła skóra węża, a zwłaszcza łuski brzuszne.

Skóra węża zainspirowała naukowców do badań nad nośnością budynków.
Skóra węża zainspirowała naukowców do badań nad nośnością budynków.
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Karolina Modzelewska

05.05.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:07

Eksperci poinformowali o swoim odkryciu na łamach "Acta Geotechnica". W opublikowanym artykule zaznaczają, że w naturze istnieje wiele inspiracji dla współczesnych architektów. Zarówno rośliny jak i zwierzęta posługują się skutecznymi metodami, dzięki którym tworzą bezpieczne gniazda, nory i innego rodzaju schronienia odporne na czynniki zewnętrzne, w tym na trzęsienia ziemi i erozję.

Uwaga naukowców skupiła się na skórze węża, a dokładniej mówiąc na pokrywających ją łuskach. Swoje obserwacje wykorzystali do tworzenia trwałych fundamentów.

  • Poprzednie badania wykazały, że geometria powierzchni inspirowana skórą węża może skutkować różnymi wytrzymałościami na ścinanie, w zależności od kierunku obciążenia. Posunęliśmy się o krok dalej w tych badaniach i zbadaliśmy interakcje między różnymi typami gleby i powierzchnią skóry węża – powiedział Hans Henning Stutz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Architektury Uniwersytetu w Aarhus, cytowany przez serwis SciTechDaily.

Trwałe i mocne fundamenty

W swoich badaniach naukowcy przyglądali się na fundamentom palowym, które są wykorzystywane w budownictwie od dawna. W ich przypadku odpowiednia nośność budynku jest osiągana poprzez wwiercanie lub wbijanie określonej liczby pali w ziemię. Zazwyczaj są to pale prefabrykowane o przekroju kwadratowym lub kołowym i izotropowej (wykazującej takiej samej właściwości we wszystkich kierunkach) nośności dzięki przeważnie symetrycznemu, gładkiemu profilowi powierzchni.

Tradycyjne rozwiązania eksperci zastąpili palami z asymetrycznymi mikrostrukturami na powierzchni, które przypominały tzw. łuski brzuszne. Jak informuje SciTechDaily, są to szerokie, gładkie łuski o wydłużonym kształcie, pokrywające spód ciała padalcowatych. W swoich badaniach naukowcy zastosowali "łuski" o wysokości 0,5 mm i długości 20–60 mm.

Cenne inspiracje z natury

  • Wyniki projektu pokazują, że pale o takim wzorze na powierzchni dają o 25-50 procent mniejszy opór podczas montażu w porównaniu z ciśnieniem, jakie mogą następnie wytrzymać – zaznaczył Hans Henning Stutz.

Naukowcy mają nadzieję, że już niedługo znacznie więcej inspiracji pochodzących z natury znajdzie zastosowanie przy optymalizacji konstrukcji i budowie trwałych fundamentów. Uważają też, że w przyszłości natura pomoże w tworzeniu tuneli i różnego rodzaju konstrukcji morskich.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.