Skynet właśnie się narodził? IBM prezentuje chip działający jak mózg człowieka
Skutki powstania samoświadomego komputera mogliśmy oglądać w serii filmów o Terminatorze. Niedawno zrobiono kolejny krok w kierunku spełnienia ponurej wizji. IBM zaprezentował chip działający podobnie jak ludzki mózg.
Skutki powstania samoświadomego komputera mogliśmy oglądać w serii filmów o Terminatorze. Niedawno zrobiono kolejny krok w kierunku spełnienia ponurej wizji. IBM zaprezentował chip działający podobnie jak ludzki mózg.
Projekt o nazwie SyNAPSE (Systems of Neuromorphic Adaptive Plastic Scalable Electronics) to wspólna inicjatywa IBM-u, rządowej agencji DARPA oraz kilku amerykańskich uniwersytetów.
Zdaniem kierującego projektem Dharmendra Modha nawet najwydajniejsze komputery pod względem zasady działania nie różnią się od powiększonych kalkulatorów. Opracowany przez zespół Modha chip jest jednak inny. Na czym polega jego przewaga?
Współczesne komputery pracują według zasad wymyślonych ponad 70 lat temu. Działające oddzielnie procesor i pamięć przesyłają sobie informacje za pomocą szyny danych. Mózg nie ma takiej szyny. Odnosząc go do komputerów – jest zarazem pamięcią i procesorem.
Możliwość równoległej pracy wielu neuronów i synaps (każdy z nas ma ich odpowiednio ponad 10 miliardów i około 10 bilionów) pozwala na uzyskanie niewyobrażalnej mocy obliczeniowej.
Chip, którym chwali się IBM, zawiera na razie odpowiedniki 256 neuronów i aksonów oraz 65536 synaps. To niewiele, jednak dzięki opracowaniu go możliwe stało się przejście do kolejnego etapu badań. Będzie nim stworzenie komputera zdolnego do analizowania wielu informacji napływających w tym samym czasie oraz do wyciągania wniosków z otrzymanych danych.
Docelowo zadaniem projektu SyNAPSE jest zbudowanie komputera składającego się z 10 miliardów neuronów i 100 bilionów synaps. Zdaniem twórców sprzęt ten będzie zdolny do monitorowania światowych zasobów wody.
Dzięki sieci czujników przesyłających dane na temat temperatury, ciśnienia, wysokości fal itp. w przypadku zastosowania nowatorskiej technologii możliwe stanie się przewidywanie – z wyprzedzeniem większym niż obecnie – zagrożeń takich jak trzęsienia ziemi czy tsunami.
Innym ze wskazanych zastosowań jest zarządzanie ruchem na skrzyżowaniach w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wypadków drogowych. Jak stwierdził Dharmendra Modha, funkcją nowego komputera nie będzie zastąpienie dotychczasowego sprzętu, ale rozszerzenie możliwości, jakie daje nam technologia.
Choć deklaracje takie nie brzmią groźne, warto przypomnieć skutki uruchomienia komputera, który miał służyć obronie - Skynetu: