Słoneczne wyścigi

Katarzyna Kieś

24.10.2007 07:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

bolid słoneczny
bolid słoneczny

Gdzie? Ano w Australii; w tzw. „czerwonym centrum”, gdzie temperatura w dzień tańczy w okolicach 50 stopni Celsjusza. Tam właśnie ścigały się bolidy napędzane energią ekologiczną. Startowały w trzech kategoriach napędów: solarnym, elektryczno – gazowym i na energię uzyskaną ze spalania etanolu.

Szybcy i wściekli na nadchodzący skwar kierowcy aut z napędem solarnym oraz członkowie ekip wspierających wstawali przed świtem, by zaraz po wschodzie słońca ruszyć na tor. Ścigało się ponad 40 bolidów z drużynami z całego świata. Mknęli z prędkością 90 – 100 km/h do mety w Adelajdzie. Nie po laur, który pierwszy, ale po to, by udowodnić, że to właśnie w ich bolidzie zastosowano najlepszy system magazynowania energii słonecznej i najefektywniejszy sposób jej wykorzystania. Wprawdzie nie obyło się bez awarii, ale wszyscy na metę dotarli cali i zdrowi. Zwyciężyli Holendrzy z zespołu Nuon Solar.

Kolejne wyścigi pasjonatów bolidów solarnych już w przyszłym roku. O kierowcach z Polski jakoś cicho.. A szkoda, bo kadrę ponoć mamy niezłą.

źródło fot.: ENN

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)