Smartfon dla biznesu – na jakie elementy zwrócić uwagę?

Smartfon dla biznesu – na jakie elementy zwrócić uwagę?

Smartfon dla biznesu – na jakie elementy zwrócić uwagę?
Materiał partnerski
12.07.2019 16:47

Smartfon to absolutnie niezbędne narzędzie biznesowe. Podczas wyboru takiego urządzenia powinniśmy zwrócić szczególnie uwagę na kwestie bezpieczeństwa, wytrzymałości – ale także na odpowiedni design. Telefon musi być bowiem niezawodny oraz stanowić element biznesowego wizerunku.

Bezpieczeństwo – Samsung S10 Plus czy może iPhone?

Możliwość odpowiedniego zabezpieczenia telefonu to jedno z podstawowych kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas jego zakupu w celach biznesowych. I nie chodzi tu jedynie o kwestie zabezpieczenia hasłem, odciskiem palca czy skanem tęczówki: interesować nas powinno również zabezpieczenie urządzenia przed możliwością zdalnego włamania.

W tym kontekście często wskazuje się na telefony Samsung oraz Apple. Np. Samsung S10 Plus dysponuje kompleksowym, skutecznym i cenionym zabezpieczeniem Samsung Knox. W kontekście skuteczności zabezpieczeń wymienić należy także iPhone’y, które korzystają z zamkniętego środowiska iOS.

Dlaczego to takie ważne?

Nie każdy przechowuje na smartfonie ważne i poufne dane dotyczące swojej działalności, ale zdecydowana większość z nas za jego pośrednictwem korzysta z poczty elektronicznej lub wykonuje przelewy bankowe – a z tym wiąże się już pewne ryzyko. Osoby prowadzące działalność biznesową powinny być świadome tego, że mogą być narażone na ataki zewnętrzne.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na smartfon pozbawiony fabrycznej warstwy zabezpieczeń i postawić na zewnętrzne aplikacje. Często wybieraną aplikacją na Androida, która ma chronić nasz telefon, jest np. aplikacja Orbot. System dysponuje jednak wieloma analogicznymi narzędziami.

Odporność na uszkodzenia

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem jest zabezpieczenie telefonu przed uszkodzeniem mechanicznym – szczególnie, jeżeli na urządzeniu zapisane są istotne dane. W tym kontekście warto wybrać smartfon spełniający normę IP68 – czyli taki, który jest pyłoodporny i wodoodporny. Takimi telefonami są np. smartfon Samsung Galaxy S10 plus, iPhone XS, Huawei P30, czy LG V40 ThinQ.

Inną sprawą jest zabezpieczenie smartfona przed ewentualnym upadkiem z wysokości. Coraz więcej modeli posiada już fabrycznie zamontowane szkło Gorilla Glass (którego twardość osiągana jest dzięki hartowaniu chemicznemu). Oczywiście nie stoi to w opozycji z możliwością dodatkowego zabezpieczenia telefonu specjalnym etui ochronnym, które każdorazowo polecamy.

Podzespoły – jakie najważniejsze?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę nie tyle na procesor z układem graficznym, co na pojemność baterii oraz ilość pamięci RAM i ROM. Telefon biznesowy powinien dysponować mocnym akumulatorem, który zapewni możliwość całodziennego użytkowania – także podczas wytężonego korzystania z Internetu. Warto więc, by smartfon posiadał baterię o pojemności minimum 4000 mAh.

Z kolei większa ilość pamięci RAM będzie niezbędna dla tych użytkowników, którzy muszą korzystać nawet z kilkunastu aplikacji naraz i muszą szybko się między nimi przełączać. Rekordzistą jest w tej dziedzinie Samsung S10 Plus, którego najmocniejszy wariant posiada aż 12 GB RAM.

Pamięć wewnętrzna – w zależności od charakteru branży

Pamięć wewnętrzna także może okazać się bardzo ważna w biznesie, choć zależy to od charakteru branży, w jakiej smartfon będzie wykorzystywany. Jeżeli praca miałaby wiązać się np. z gromadzeniem dużej ilości zdjęć, filmów czy aplikacji – należy koniecznie zwrócić uwagę również i na ten element.

Jeżeli jednak pamięć służy tylko do przechowywania niewielkich ilości danych, tabelek, itp. – być może nie będzie potrzeby, by do tego elementu dopłacać. Ewentualnie zawsze istnieje możliwość zwiększenia pamięci wewnętrznej dzięki karcie micro SD.

Design – ważny element wizerunku

Smartfon stał się elementem wizerunku i nie można dyskredytować jego designu – tym bardziej, jeżeli będzie użytkowany także w trakcie spotkań biznesowych. Oczywiście to, na jaki design powinno się postawić, zależy od rodzaju reprezentowanej branży – niekiedy lepiej postawić na oczywistą elegancję, a czasami korzystniej wybrać telefon o bardziej rzucającej się w oczy stylistyce.

Smartfon Samsung Galaxy S10 Plus to elegancki telefon z wyjątkowym designem. Na to miano zasługuje głównie dzięki zastosowaniu niezwykle cienkich ramek. Ciekawie prezentuje się również smukły i stylowy Huawei P30 Pro. Z kolei osoby poszukujące z różnych względów smartfona o wyrazistym designie (np. pracujące w branży rozrywkowej), mogą sięgnąć po takie urządzenia jak ASUS ROG Phone czy Razer Phone 2.

Smartfon do biznesu

Biznesowy smartfon powinien być pod wieloma względami bardziej zaawansowany technicznie od urządzenia wykorzystywanego do codziennych zadań. Przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo danych, na zabezpieczenie przed zalaniem i uszkodzeniem, a także na design. Choć wybór takiego sprzętu zawsze pozostaje kwestią indywidualną, warto wziąć pod uwagę tych kilka uniwersalnych kwestii.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)