Smartfon groźniejszy niż deska sedesowa? Ilość bakterii może przerażać
Smartfony są urządzeniami, które towarzyszą nam na każdym kroku, a wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że ekrany tych urządzeń są prawdziwym siedliskiem bakterii, wirusów i innych patogenów.
W ostatnich latach naukowcy przeprowadzili liczne badania skoncentrowane na smartfonach i ilości bakterii oraz wirusów, które na nich występują. Serwis IFL Science zwrócił uwagę na wyniki jednej z analiz, której rezultaty opublikowano w czasopiśmie "Scientific Reports".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić statyw Ulanzi Fotopro F38 Quick Relase Video Travel Tripod 3318?
Smartfon a deska sedesowa - co jest brudniejsze?
Podczas badań zespół naukowców zajął się telefonami 26 pracowników sektora medycznego. Okazało się, że na tych urządzeniach znajdowało się około 11,16 tysiąca organizmów, w tym 5714 bakterii, 675 grzybów, 93 protisty, 228 wirusów i 4453 bakteriofagów. W placówkach medycznych, gdzie kontakt z groźnymi mikroorganizmami jest większy, telefony mogą stanowić jeszcze większe zagrożenie. Jednak telefony mechaników, biznesmenów czy kelnerów również skrywają różne niewidzialne zagrożenia.
Te obserwacje potwierdzają wcześniejsze badania. Na przykład w 2012 roku badacze z University of Arizona stwierdzili, że telefony mogą być bardziej zanieczyszczone niż deski sedesowe. Badacze z University of Michigan zwracają uwagę, że sami przyczyniamy się do tego stanu rzeczy, na przykład zabierając telefony do toalety. Podczas spuszczania wody w atmosferze uwalniają się patogeny takie jak bakterie E. coli, wirus zapalenia wątroby typu A, paciorkowce i Salmonella.
Jakie bakterie znajdują się na smartfonach?
Z analizy serwisu IFL Science wynika, że najczęściej występującymi na telefonach bakteriami są wspomniane bakterie E. coli, gronkowce, promieniowce i enterokoki. Warto mieć to na uwadze, szczególnie biorąc pod uwagę, że przeciętnie stykamy się z ekranem telefonu 2617 razy dziennie, a bardziej intensywni użytkownicy – nawet 5427 razy.
Aby zredukować ryzyko kontaktu ze szkodliwymi mikroorganizmami, powinniśmy regularnie czyścić nasze telefony, używając ściereczek z mikrofibry, płynów do czyszczenia elektroniki lub chusteczek antybakteryjnych.