Farba, która zwalczy bakterie i usunie plamy. To polski wynalazek

Farba, która zwalczy bakterie i usunie plamy. To polski wynalazek

Polki opracowały farbę, która zwalcza bakterie
Polki opracowały farbę, która zwalcza bakterie
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska
20.01.2023 17:48, aktualizacja: 20.01.2023 20:33

Farba hybrydowa, która "zwalczy bakterie, usunie plamy i uwolni powietrze w pomieszczeniu od szkodliwych związków, a do tego zastąpi tablicę magnetyczną", to rozwiązanie opracowane na Politechnice Gdańskiej. Jego dopełnieniem jest gładź szpachlowa o właściwościach biobójczych i samoczyszczących.

Jak można przeczytać w komunikacie prasowym Politechniki Gdańskiej, mgr inż. Izabela Malinowska, doktorantka w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym, opracowała wyjątkowe materiały budowlane pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Zielińskiej-Jurek, prof. PG. Farbę i gładź szpachlową wyróżniają ich właściwości, które połączone zapewniają ochronę przed rozwojem patogenów wewnątrz budynków.

Farba, która poradzi sobie z bakteriami

W przypadku farby chodzi przede wszystkim o zwalczanie bakterii, usuwanie plam i uwalnianie powietrza od szkodliwych związków, a gładzi szachlowej - o biobójczość oraz samoczyszczenie. Zarówno farba, jak i gładź szpachlowa są przyjazne dla środowiska. Takie materiały mogłyby się sprawdzić w szpitalach, przychodniach, szkołach, restauracjach, ale też wielu innych miejscach użyteczności publicznej np. na klamkach czy przyciskach w windzie. Zwłaszcza że do aktywacji właściwości samoczyszczących wystarczy jedynie sztuczne oświetlenie. Co więcej, ochrona biologiczna działa również, kiedy światło jest zgaszone.

Obecność związków cynku w opracowanej strukturze kompozytu tworzy tak silną barierę biologiczną, że patogeny nie rozwijają się na powierzchni, a obecne na niej szczepy bakterii szpitalnych są w krótkim czasie niszczone. Badania zostały przeprowadzone m.in. na szczepach bakterii Gram-dodatnich (gronkowiec złocisty) oraz Gram-ujemnych (m.in. Escherichia coli) – zaznaczyła Izabela Malinowska w komunikacie prasowym Politechniki Gdańskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z opublikowanych przez Politechnikę Gdańską informacji wynika, że farbę można zastosować do różnych powierzchni - ścian, drewna, metalu, czy tworzyw sztucznych. Jej efekt samoczyszczący "polega na tym, że w kontakcie z zanieczyszczeniem dodatek fotokatalityczny w niej obecny rozkłada brud, tłuste zanieczyszczenia oraz niszczy patogeny chorobotwórcze". Dodatkowo użycie farby pozwala oczyścić powietrze z lotnych zanieczyszczeń organicznych oraz tzw. NOx, czyli szkodliwych dla ludzi tlenków azotu.

Jednoczesne pokrycie ściany gładzią i farbą stworzy ochronę biologiczną zabezpieczającą budynek przed rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych, chroniąc zdrowie domowników - zapewniają twórczynie wynalazku, który uzyskał ochronę patentową.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)