Smugi na ekranie są niebezpieczne!

Okazuje się, że ślady po palcach zostawiane na ekranach telefonów (zwłaszcza z Androidem) są nie tylko po prostu brzydkie. Możesz mieć przez nie spore problemy, zwłaszcza jeśli często przykładasz komórkę do twarzy. A w końcu jest to telefon...

HTC Nexus ONE
HTC Nexus ONE
Paweł Piejko

Okazuje się, że ślady po palcach zostawiane na ekranach telefonów (zwłaszcza z Androidem) są nie tylko po prostu brzydkie. Możesz mieć przez nie spore problemy, zwłaszcza jeśli często przykładasz komórkę do twarzy. A w końcu jest to telefon...

Najnowsze badania naukowców wykazały, że tłusty pot z twarzy zostawiany na ekranie podczas rozmów ułatwia późniejsze zrekonstruowanie schematów haseł użytkownika najnowszej komórki z Androidem. Wystarczy, aby bezpośrednio po rozmowie dana osoba użyła swojego hasła - wówczas znacznie prościej je wykryć.

Oznacza to, że smugi pozostawione przez palce na ekranie należy traktować jak formę wycieku danych, słaby punkt ekranów dotykowych, który może zostać wykorzystany przez przestępców.

Obraz

Naukowcy przetestowali dwa telefony z Androidem, wykonując pod różnym kątem zdjęcia ekranów dotykowych po ich użytkowaniu. W 68% przypadków byli w stanie odtworzyć bezbłędnie hasło, jeśli tylko telefon miał kontakt z twarzą. W 96% przypadków schemat dotykowego hasła został odkryty częściowo.

Co ciekawe, zwykłe zetknięcie z materiałem (np. po wsunięciu komórki do kieszeni) prawie w ogóle nie naruszało śladów. Dopiero uważne wytarcie go sprawiało, że schematu nie dało się rozpoznać. Badania prowadzono na dwóch telefonach: HTC G1 oraz Nexus One.

Źródło: the registerpcpro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.