Odkurzanie stanie się przyjemniejsze. Skorzystaj z tej opcji

Jeszcze do niedawna w wielu domach królował odkurzacz z wysuwaną rurą. Jeśli taki sprzęt nadal jest w twoim posiadaniu i nie zamieniłeś go na nowocześniejszy bezprzewodowy model lub robot sprzątający, warto przyjrzeć się jednemu z jego elementów - rurze. Znajduje się na niej niewielki otwór pełniący funkcję, która zdecydowanie ułatwia sprzątanie.

Jaką funkcję pełni otwór w rurze odkurzacza?
Jaką funkcję pełni otwór w rurze odkurzacza?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Fotovika

Odkurzacze, które działają bez użycia kabli, zawierają wiele przydatnych funkcji. Niemniej jednak, wyłącznie stare modele z wyciąganymi rurami posiadają tę specyficzną cechę. Mianowicie, można usprawnić domowe porządki, korzystając z otworu umiejscowionego na szczycie rury. Być może zastanawiałeś się, jaką funkcję może on pełnić. Poniżej wyjawiamy tę tajemnicę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dji Osmo Pocket 3 - test

Do czego służy otwór w rurze odkurzacza?

Pewnie zauważyłeś, że szczelina na górze rury odkurzacza może być całkowicie zamknięta, uchylona lub całkowicie otwarta. W zależności od modelu, zauważymy kilka stopni regulacji, a czasem pełną swobodę ustawienia suwakiem. To proste rozwiązanie umożliwia regulację siły ssania odkurzacza w szybki i łatwy sposób.

Jak z tego skorzystać? Nic prostszego! Przy dużej mocy ssania delikatne i lekkie przedmioty mogą zostać zaabsorbowane przez odkurzacz. Jeśli natkniesz się na porzuconą chusteczkę lub plastikową torbę, wystarczy, że szybko otworzysz szczelinę, zapobiegając wciągnięciu niepożądanego przedmiotu, co mogłoby skończyć się zatkaniem rury lub nawet uszkodzeniem silnika. Mechanizm służy ochronie silnika przed przegrzaniem i ewentualnym zniszczeniem.

Jak otwór ułatwia odkurzanie?

Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę, czemu służy otwór na rurze odkurzacza. Nawet ci, którzy wiedzą, często mają tendencję do całkowitego zamykania go z obawy przed wydobywaniem się kurzu. Jeżeli tak faktycznie byłoby, odkurzanie mogłoby przypominać syzyfową pracę. Na szczęście, konstruktorzy przewidzieli takie sytuacje, skutecznie temu przeciwdziałając. Nie trzeba więc martwić się, że użycie otworu zmniejszającego ssanie będzie skutkowało ponownym zabrudzeniem pomieszczeń.

Funkcjonowanie otworu w górnej części rury opiera się na prawach fizyki. W trakcie pracy odkurzacza wytwarzane jest podciśnienie, oznaczające poziom ciśnienia niższy niż na zewnątrz. Dlatego też ciśnienie na zewnątrz, a wokół otworu, jest relatywnie wyższe niż we wnętrzu rury. Kiedy otwierasz szczelinę, aby zmniejszyć siłę ssania, wysoko ciśnieniowe powietrze zostaje zassane do rury, pozwalając drobnym zanieczyszczeniom wciąż pozostać wewnątrz.

odkurzaczodkurzaniesprzątanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.