Solarne ciekawostki

Strona głównaSolarne ciekawostki
21.12.2007 00:22
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś
380739422464851690

Jesteście ciekawi? To poczytajcie:

bETolYpx

1.Największa „farma” ogniw solarnych - oczywiście, że w Ameryce. Konkretnie blisko Las Vegas. I na dodatek jest to świeżutko uruchomiona farma słoneczna - oficjalne otwarcie nastąpiło kilka dni temu. Gigantyczna przetwórnia energii słonecznej może produkować do 30 tysięcy megawatogodzin na rok – dość, by zaspokoić potrzeby miasteczka. Ta jednak będzie zaopatrywać w energię bazę lotniczą. 72 tysiące pojedynczych paneli solarnych połączonych w ogromny system ma ponoć działać około 20 lat.

2.Najmniejszy samochód świata o napędzie solarnym – ma wymiary rodem z King Size'u: 3, 3x2, 2x1, 4 cm. I naprawdę jeździ! Konkretnie na prąd – po przetworzeniu, oczywiście, energii ze światła słonecznego. Niepotrzebne mu żadne dodatkowe zasilanie – ogniwo fotowoltaiczne w zupełności wystarczy. Spytacie: po co komu taki gadżet? Chociażby po to, by przekonać dzieci i niedowiarków, że warto ciągle iść w stronę słońca.

3.Tutaj możecie nacieszyć oczy i wyobraźnię kolejną solarną zabawką – helikopterem. Ciekawe, jaką powierzchnię i wydajność musiałyby mieć baterie słoneczne na kadłubie Jumbo Jeta, by mógł się wznieść w przestworza i zwać ekologiczną maszyną?

bETolYpz

4.Jeden z najdziwniejszych sposobów wykorzystania energii słonecznej – do zasilania urządzeń odstraszających krety. Konwencjonalne modele zasilane są bateriami. I działają niezależnie od pogody. Co jednak mają zrobić właściciele ogrodów, jeśli słońce nie pokazuje się przez kilka dni? Wytrwale równać kopce kretów, czy może zastosować tradycyjne repelenty?

5.Wygląda na to, że za niedługo wejdą do użycia najnowocześniejsze baterie słoneczne. Będą miały przedrostek bio. Ogniwa będą pokryte super wytrzymałym polimerem organicznym, którego nie zmogą za szybko ani niekorzystna aura, ani mechaniczne zagrożenia, ani ekonomiczne analizy. Wszystko dzięki bioplastikowi, który wciśnie się w każdy zakamarek i załamanie baterii, dzięki czemu zwiększy efektywność jej działania.

Udostępnij:
bETolYpJ
Wybrane dla Ciebie
Solarne innowacje
Solarne innowacje
Katarzyna Kieś
Jeruzalem solarne
Jeruzalem solarne
Katarzyna Kieś
Solarne żagle
Solarne żagle
Katarzyna Kieś
Solarne tea-lighty
Solarne tea-lighty
Katarzyna Kieś
Komentarze (0)
bETolYqv