Sono - domowy zabójca hałasu
Wielu z nas zna to uczucie, gdy w upalne dni trzeba zamykać okna, bo dobiegający zza nich hałas jest nie do wytrzymania. Bez wydajnej klimatyzacji życie może stać się wówczas mało przyjemne, a hałas – mimo zamkniętych okien – potrafi być nadal uciążliwy. Jak sobie z tym poradzić? Pomysłowy wynalazek o nazwie Sono rozwiązuje ten problem w bardzo ciekawy sposób.
17.11.2013 | aktual.: 10.03.2022 11:44
Sono to urządzenie, które należy umieścić na szybie. Dzięki wbudowanym, bardzo czułym mikrofonom jest w stanie odbierać i analizować dźwięki dobiegające z zewnątrz, a umieszczone na nim pokrętło pozwala użytkownikowi ustalić, jakie dźwięki są dla niego najbardziej uciążliwe.
Dzięki temu możliwe jest selektywne wytłumianie dźwięków otoczenia, polegające na wskazaniu zakresu częstotliwości. Dzięki temu użytkownik może np. wyciszyć dźwięki ruchu ulicznego i gwar rozmów, ale zachować dobiegający z pobliskiego skweru śpiew ptaków.
Po ustaleniu hałasu, którego chcemy się pozbyć, Sono zaczyna generować podobne dźwięki, ale o przeciwnej względem uciążliwego hałasu fazie, wytłumiając je zanim w ogóle dotrą do naszego mieszkania. Działa to podobnie, jak w przypadku komputerowego wentylatora R-ANC z aktywną redukcją hałasu czy np. wytłumiających dźwięki otoczenia słuchawek Creative HN-900.
Choć Sono posiada własne źródło zasilania, to może działać całkowicie autonomicznie. Jest to możliwe dzięki pomysłowemu rozwiązaniu, pozwalającemu na zasilanie za pomocą fal elektromagnetycznych, czyli np. za pomocą WiFi. Choć efektywność takiego rozwiązania jest – na razie – dość niska, to pozyskiwana w ten sposób energia ma wystarczyć do zasilania Sono.
"sono" - Noise cancelling on your window
Co istotne, Sono nie jest jedynie ciekawą koncepcją – prototyp tego urządzenia już istnieje, choć nie jest jeszcze gotowy do produkcji seryjnej. Warto wspomnieć, że konstruktor Sono, Rudolf Stefanich, jest finalistą tegorocznej edycji James Dyson Awards – konkursu organizowanego przez fundację brytyjskiego innowatora, opisanego przed tygodniem w artykule „James Dyson – ostatni wielki, samotny wynalazca”.
Pozostaje czekać z nadzieją, że Sono niebawem trafi do produkcji – jeśli jego skuteczność jest taka, jak pokazana na filmie reklamowym to Sono może okazać się świetnym rozwiązaniem. Zamiast odgradzać się od hałasu dźwiękoszczelnymi barierami będziemy mogli w prosty sposób aktywnie go zwalczać.