"Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury?

"Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury?

"Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury?
Marek Maruszczak
10.04.2019 17:00

Znany astrofizyk - dr Neill De Grasse Tyson - tłumaczy w bardzo zajmujący sposób, co będzie działo się z ludzkim ciałem kiedy wpadnie do czarnej dziury. Ostrzegam, że proces jest makabryczny, ale przy tym wyjątkowo zabawnie opisany.

Dla nie władających mową Shakespeare’a streszczenie wywodu Dr Tysona:

"Wewnątrz czarnej dziury panuje znacznie większa grawitacja niż poza nią. Załóżmy, że wpadamy do niej poczynając od stóp. Z początku poczujemy się intensywnie rozciągnięci. Kiedy natężenie rozciągnięcia dojdzie do krytycznego momentu, zostaniemy rozerwani na dwie części. Najprawdopodobniej gdzieś w okolicach dolnej części kręgosłupa".

"Najważniejsze organy pozostają w górnej części ciała, więc będziemy mieli możliwość obserwacji tego, co się z nami dzieje. Aż do czasu, kiedy proces się powtórzy i to, co z nas zostało znowu zostanie rozerwane. Proces powtórzy się kilku(set)krotnie.

Jednocześnie ciśnienie panujące wewnątrz czarnej dziury ściśnie nas do granic możliwości. Efekt będzie więc podobny do wyciskania tubki pasty do zębów".

Co ciekawe śmierć poprzez wpadnięcie do czarnej dziury dostała swoją własną nazwę. Angielskie spaghettification mogę przetłumaczyć jako spagettifikacja.

Jak się okazuje spaghettifikacja to nie żart. Termin pochodzi z książki Stephena Hawkinga – Krótka Historia Czasu.

I kto powie, że astrofizycy nie mają poczucia humoru? Pewnie parę osób się znajdzie, ale mnie akurat śmieszy takie przedstawienie procesów fizycznych.

[url=http://gadzetomania.pl/images/2010/01/spagettyfikacja.jpg]

[/url]

Źródło: Gizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)