Sposób na zatłoczone ulice. Automatyczna maszyna parkingowa stanie w Katowicach

Sposób na zatłoczone ulice. Automatyczna maszyna parkingowa stanie w Katowicach

Sposób na zatłoczone ulice. Automatyczna maszyna parkingowa stanie w Katowicach
Adam Bednarek
18.02.2021 07:03

Wygląda jak typowy parking, ale z punktu widzenia kierowcy i pasażera jest wygodniejszy. Samochód automatycznie trafia na miejsce postojowe, bez udziału człowieka.

Na ul. Mariackiej Tylnej ma stanąć 20 maszyn parkingowych, na łącznie 240 samochodów - informuje serwis katowice24.info.

Inwestycja ma kosztować 19,6 mln zł brutto. Wstępne szacunki zakładają rozpoczęcie prac w maju, zaś zakończenie - do końca października.

GRAND VERTICAL PARKING

System maszyny parkingowej znacząco przyspiesza proces parkowania. Podczas gdy w tradycyjnym parkingu to kierujący pojazdem musi znaleźć wolne miejsce, tutaj wystarczy wjechać na platformę. Po opuszczeniu auta system sam je "odstawi".

Tego typu maszyny parkingowe popularne są za granicą, w Polsce - jeszcze nie do końca. Ale i to się zmienia. Co ciekawe, konstrukcje powstają nie tylko z myślą o kierowcach, ale również o rowerzystach. Podobna platforma, tyle że dla rowerów, stanie w kompleksie Fabryka Norblina na Woli.

Innym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest autonomiczne połączenie fabryki z salonem samochodowym. Tak jest w przypadku centrum sprzedażowym Volkswagena w Niemczech. Auta dostarczane są na specjalnych platformach ze znajdującej się nieopodal montażowni. Dzięki temu klient otrzymuje samochód prosto z fabryki, w stanie nieużywanym.

Całość zaś przypomina właśnie systemy parkingowe. Choć w tym przypadku pojazdy poruszają się poziomo, a nie pionowo.

How the Largest Car Factory in the World Transports Its Vehicles | Richard Hammond's Big

Chociaż systemy parkingowe są lekiem na zatłoczone ulice, to jednak nie wszystkim takie rozwiązanie przypadło do gustu. W Katowicach protestują okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcą mieć pod oknem zapewne hałasującej platformy wypełnionej autami.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)