Sprawdzisz grawitację u siebie przed domem

Obiekt widoczny na obrazku to animowana "mapa" opracowana przez ESA. Nie przypomina ona tradycyjnego globusa, a i jej przeznaczenie jest zupełnie inne. Pozwoli nam ona bowiem sprawdzić... gdzie najłatwiej przenieść kilogram ołowiu.

Geoida zaprezentowana przez ESA
Geoida zaprezentowana przez ESA
Piotr Dopart

Obiekt widoczny na obrazku to animowana "mapa" opracowana przez ESA. Nie przypomina ona tradycyjnego globusa, a i jej przeznaczenie jest zupełnie inne. Pozwoli nam ona bowiem sprawdzić... gdzie najłatwiej przenieść kilogram ołowiu.

Opublikowany przez ESA model jaka grawitacja panuje w poszczególnych częściach naszego globu, wykorzystując efekty 12 miesięcy zbierania danych grawitacyjnych przez satelitę GOCE. Uzyskana figura, zwana geoidą, pokazuje jak zróżnicowane jest ciążenie powszechne w zależności od masy wód i skał budujących naszą planetę. Kształt modelu pokazuje jednocześnie, jak wyglądałaby Ziemia, gdyby oceany były zupełnie spokojne - czyli pozbawione fal i prądów.

Czujniki urządzenia mierzą grawitację w sześciu płaszczyznach i, jeśli wierzyć zapewnieniom badaczy, należą do najczulszych na świecie. Naukowcy przyznają jednak, że w celu lepszej prezentacji wyników, figura jest nieco przekłamana - różnice pomiędzy poszczególnymi poziomami są w rzeczywistości zdecydowanie mniejsze.

ESA GOCE Earth Gravity Map

Geoida została ukazana światu nauki i dziennikarzom podczas prezentacji na Technische Universität München w Monachium. Modelowanie grawitacji planety ma mieć olbrzymie znaczenie przede wszystkim w badaniach zmian klimatycznych, w zbieraniu danych dotyczących przyczyn oraz przewidywaniu trzęsień ziemi, a także w przedsięwzięciach z dziedziny oceanografii - dzięki możliwości dostarczania precyzyjnych informacji o cyklach prądów oceanicznych.

Dla przeciętnego zjadacza chleba, znaczenie praktyczne zawęża się do możliwości sprawdzenia, gdzie najłatwiej udźwignąć 5 kilogramów zakupów.

Źródło: ESAThe Age

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.