Sprawdzisz grawitację u siebie przed domem

Obiekt widoczny na obrazku to animowana "mapa" opracowana przez ESA. Nie przypomina ona tradycyjnego globusa, a i jej przeznaczenie jest zupełnie inne. Pozwoli nam ona bowiem sprawdzić... gdzie najłatwiej przenieść kilogram ołowiu.

Geoida zaprezentowana przez ESA
Geoida zaprezentowana przez ESA
Piotr Dopart

04.04.2011 12:00

Obiekt widoczny na obrazku to animowana "mapa" opracowana przez ESA. Nie przypomina ona tradycyjnego globusa, a i jej przeznaczenie jest zupełnie inne. Pozwoli nam ona bowiem sprawdzić... gdzie najłatwiej przenieść kilogram ołowiu.

Opublikowany przez ESA model jaka grawitacja panuje w poszczególnych częściach naszego globu, wykorzystując efekty 12 miesięcy zbierania danych grawitacyjnych przez satelitę GOCE. Uzyskana figura, zwana geoidą, pokazuje jak zróżnicowane jest ciążenie powszechne w zależności od masy wód i skał budujących naszą planetę. Kształt modelu pokazuje jednocześnie, jak wyglądałaby Ziemia, gdyby oceany były zupełnie spokojne - czyli pozbawione fal i prądów.

Czujniki urządzenia mierzą grawitację w sześciu płaszczyznach i, jeśli wierzyć zapewnieniom badaczy, należą do najczulszych na świecie. Naukowcy przyznają jednak, że w celu lepszej prezentacji wyników, figura jest nieco przekłamana - różnice pomiędzy poszczególnymi poziomami są w rzeczywistości zdecydowanie mniejsze.

ESA GOCE Earth Gravity Map

Geoida została ukazana światu nauki i dziennikarzom podczas prezentacji na Technische Universität München w Monachium. Modelowanie grawitacji planety ma mieć olbrzymie znaczenie przede wszystkim w badaniach zmian klimatycznych, w zbieraniu danych dotyczących przyczyn oraz przewidywaniu trzęsień ziemi, a także w przedsięwzięciach z dziedziny oceanografii - dzięki możliwości dostarczania precyzyjnych informacji o cyklach prądów oceanicznych.

Dla przeciętnego zjadacza chleba, znaczenie praktyczne zawęża się do możliwości sprawdzenia, gdzie najłatwiej udźwignąć 5 kilogramów zakupów.

Źródło: ESAThe Age

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.