SpyLogger, czyli jak szpiegować rodzinę i znajomych [test]

Strona głównaSpyLogger, czyli jak szpiegować rodzinę i znajomych [test]
17.08.2012 16:26
SpyLogger, czyli jak szpiegować rodzinę i znajomych [test]
Marek Maruszczak
Marek Maruszczak

Urządzenie daje dostęp do zapisu wszystkich znaków wprowadzanych na klawiaturze, podsłuchu audio oraz zrzutów ekranu. Może więc zostać z powodzeniem wykorzystane przez paranoicznych małżonków, pracowników szkół z syndromem państwa opiekuńczego, wścibskich znajomych i właściwie każdego, kogo choć na chwilę dopuścimy do naszego komputera. Każdy kij ma jednak dwa końce.

bESIWBIR

Urządzenie daje dostęp do zapisu wszystkich znaków wprowadzanych na klawiaturze, podsłuchu audio oraz zrzutów ekranu. Może więc zostać z powodzeniem wykorzystane przez paranoicznych małżonków, pracowników szkół z syndromem państwa opiekuńczego, wścibskich znajomych i właściwie każdego, kogo choć na chwilę dopuścimy do naszego komputera. Każdy kij ma jednak dwa końce.

Zamiast skręcać długopisy, wpisuj CAPTCHA (za głodową stawkę)
Zamiast skręcać długopisy, wpisuj CAPTCHA (za głodową stawkę)

Rzeczywiście do tego również z powodzeniem można używać elektronicznego szpiega. Dlatego pomijając aspekt etyczny związany z korzystaniem z tego rodzaju gadżetów, przejdę do opisu jego funkcji.[h2]Instalacja[photo position="inside"]24527[/photo]

Jest bardzo prosta i dość intuicyjna. Posługując się instrukcją, jesteśmy w stanie przejść do dalszego używania SpyLoggera w ciągu minuty. Bez niej i bez wcześniejszego kontaktu z podobnymi urządzeniami musielibyśmy się nieco nagimnastykować.

Co ważna, pendrive z programem, który swoją droga wygląda całkiem niewinne, nie musi znajdować się cały czas w porcie USB monitorowanego komputera. Wkładamy go tam tylko po to, aby zgrać dane z podsłuchu lub zainstalować i odinstalować program szpiegujący.[h2]Rodzaje "podsłuchów"Urządzenie ma 3 główne funkcje: keylogger zapisujący wszystkie znaki wprowadzane za pomocą klawiatury, regularne wykonywanie zrzutów ekranu oraz podsłuch audio.

382365694131861330

Funkcja keylogger polega na zapisie do pliku HTML wszystkich znaków, jakie użytkownik monitorowanego komputera wprowadzi przy użyciu klawiatury. Tekst jest zapisywany tak, aby zniwelować jakiekolwiek możliwe pomyłki interpretacyjne. W praktyce oznacza to dość trudny do odczytania dokument i aby sprawnie wyszukiwać pożądane informacje, konieczna jest pewna praktyka. Producent zaznacza zresztą w instrukcji, że przed przystąpieniem do właściwego korzystania z gadżetu najlepiej trochę potrenować na własnym komputerze.

bESIWBIT
Zamiana płci - Lara Croft z siusiakiem
Zamiana płci - Lara Croft z siusiakiem

W dokumencie zawierającym znaki wprowadzone na klawiaturze znajduje się również zapis dokumentujący otwieranie poszczególnych stron, uruchamianie programów, minimalizowanie i maksymalizowanie okien itd.

382365694132123474

Aby korzystać z podsłuchu audio, konieczny jest dostęp do mikrofonu podpiętego do komputera. Dźwięk z podsłuchu zapisywany jest do plików MP3 w stereo. Podczas odtwarzania z jednego głośnika usłyszymy to, co przechwycił mikrofon (czyli np. dźwięki otoczenia, wypowiedź użytkownika), a w drugim dźwięki nadawane przez głośniki (muzyka, wypowiedzi innych osób na Skypie). Ten dwustopniowy sposób działania należy zaliczyć na plus. Niestety, nie jest idealnie. Podsłuch działa bowiem cały czas. Zabrakło więc czegoś takiego jak aktywowanie głosem, które znacząco zmniejszyłoby długość zgrywanego materiału.

382365694132254546

Testowana przeze mnie wersja urządzenia to SpyLogger Email Plus. Dzięki dopiskowi po nazwie właściwej zapisane dane mogą zostać wysłane na wskazany przez użytkownika adres e-mail. Oznacza to, że w celu sprawdzenia podsłuchu nie musimy mieć dostępu do monitorowanego komputera. Wszystkie dane będą przychodziły w wyznaczonych odstępach czasu na wskazany adres e-mail.[h2]InstrukcjaTo mała książeczka wypełniona maleńkimi napisami i jednym screenem. Nie brzmi to zachęcająco, ale wbrew pozorom instrukcja jest bardzo dobrze i wyczerpująco napisana. Informuje o wszystkich możliwych funkcjach gadżetu i dokładnie tłumaczy, jak z nich korzystać.[h2]Czy warto?[photo position="inside"]24533[/photo]

SpyLogger Mail Plus to urządzenie dość kosztowne (690 zł). Kupując je, możemy być jednak pewni, że wszystkie funkcje, którymi chwali się producent, działają i są dość wygodne w obsłudze. Pomimo niechęci do tego typu gadżetów (zawsze warto szukać innych metod) stwierdzam, że SpyLogger Mail Plus jest godny polecenia każdemu, kto naprawdę musi, powinien lub chce monitorować pracę określonego komputera. W tym przypadku wysoka cena może być w pewnym sensie zaletą: być może odstraszy potencjalnie wścibskich lub złośliwych użytkowników.

bESIWBIZ

SpyLogger przetestowaliśmy dzięki uprzejmości Spy Shop.

Aktualizacja

Programu monitorującego nie wykrył ani AVAST ani ESET Smart Security. Również w Menadżerze Zadań i narzędziu monitorującym aktywne procesy w ESET nie było śladu po elektronicznym szpiegu.

Udostępnij:
bESIWBJd
Komentarze (18)
bESIWBJP