Stań się robotem, czyli jak sterować maszyną za pomocą swojego umysłu

Marzyłeś kiedyś o tym, żeby za pomocą swojego umysłu, móc kontrolować robota? Ja tak! Może zarzucicie mi, że oglądam za dużo filmów, ale ja wam powiem, że to jest możliwe!

rbhd7862323
rbhd7862323
Damian

31.03.2009 | aktual.: 14.03.2022 13:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Marzyłeś kiedyś o tym, żeby za pomocą swojego umysłu, móc kontrolować robota? Ja tak! Może zarzucicie mi, że oglądam za dużo filmów, ale ja wam powiem, że to jest możliwe!

Naukowy Instytut Hondy, korporacja Shimadzu oraz ATR opracowały nieinwazyjną technologię BMI (Brain Machine Interface). Jej nazwa mówi wiele, ale przejdźmy do szczegółów.

Interfejs umożliwia zwykłemu człowiekowi, sterowanie robotem, dzięki EEG (Elektroencefalografia) oraz NIRS (Near infrared spectroscopy). Mówiąc najprościej chodzi o to, że kontrolowanie maszyny odbywa się za pomocą fal mózgowych. Sterowanym robotem jest Honda ASIMO.

Technologia zapewnia aż 90% dokładność. Firmy mają nadzieję, że będzie to przełom w dziedzinie robotyki.

Pod linkami EEG i NIRS znajdziecie wytłumaczenie tych technologii. Drugie niestety po angielsku.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.