Samonamnażające się roboty - elektronika przejmie świat?

Samonamnażające się roboty - elektronika przejmie świat?21.03.2009 12:00
terminator
terminator
Damian

Czy dożyjemy czasów, kiedy roboty będą chciały przejąć świat? Czy coś, co sami stworzyliśmy, będzie chciało nami rządzić? Ludzie robią ku temu już pierwsze kroki... niestety!

Czy dożyjemy czasów, kiedy roboty będą chciały przejąć świat? Czy coś, co sami stworzyliśmy, będzie chciało nami rządzić? Ludzie robią ku temu już pierwsze kroki... niestety!

Naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku stworzyli robota, a w sumie to elektroniczną kostkę, która potrafi stworzyć swoją kopię w przeciągu trzech minut. Badacze stwierdzili, że jest to bardzo prosta konstrukcja, a argumentują to tym, że robot na razie jest tylko w stanie się mnożyć i ewentualnie naprawiać.

Jednak możliwe ma być też wyposażenie go w odpowiednie narzędzia, dzięki którym byłby w stanie wykonać odpowiednie zadania, np. w organizmie człowieka. Wszczepione urządzenie mogłoby we wnętrzu naszego ciała stworzyć narzędzie chirurgiczne i wykonać nieskomplikowaną "operację".

Naukowcy twierdzą także, że ich twór mógłby być wykorzystywany w kosmosie. Wystarczyłoby wysłać jednego, a ten na miejscu byłby w stanie stworzyć całą kolonię swoich kopii, które znacznie szybciej mogłyby przebadać inną planetę, a w razie wypadku, same by się naprawiły.

Wszystko ładnie i pięknie, ale moim oczom od razu ukazują się różne apokaliptyczne wizje. Może po prostu oglądam za dużo filmów sci-fi, ale przyznajcie, że coś w tym jest. Miejmy nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł, zaimplementowania taki robotom bardzo zaawansowanej sztucznej inteligencji, bo wtedy tragedia murowana!

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)