Samonamnażające się roboty - elektronika przejmie świat?

Czy dożyjemy czasów, kiedy roboty będą chciały przejąć świat? Czy coś, co sami stworzyliśmy, będzie chciało nami rządzić? Ludzie robią ku temu już pierwsze kroki... niestety!

terminator
terminator
Damian

Czy dożyjemy czasów, kiedy roboty będą chciały przejąć świat? Czy coś, co sami stworzyliśmy, będzie chciało nami rządzić? Ludzie robią ku temu już pierwsze kroki... niestety!

Naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku stworzyli robota, a w sumie to elektroniczną kostkę, która potrafi stworzyć swoją kopię w przeciągu trzech minut. Badacze stwierdzili, że jest to bardzo prosta konstrukcja, a argumentują to tym, że robot na razie jest tylko w stanie się mnożyć i ewentualnie naprawiać.

Jednak możliwe ma być też wyposażenie go w odpowiednie narzędzia, dzięki którym byłby w stanie wykonać odpowiednie zadania, np. w organizmie człowieka. Wszczepione urządzenie mogłoby we wnętrzu naszego ciała stworzyć narzędzie chirurgiczne i wykonać nieskomplikowaną "operację".

Naukowcy twierdzą także, że ich twór mógłby być wykorzystywany w kosmosie. Wystarczyłoby wysłać jednego, a ten na miejscu byłby w stanie stworzyć całą kolonię swoich kopii, które znacznie szybciej mogłyby przebadać inną planetę, a w razie wypadku, same by się naprawiły.

Wszystko ładnie i pięknie, ale moim oczom od razu ukazują się różne apokaliptyczne wizje. Może po prostu oglądam za dużo filmów sci-fi, ale przyznajcie, że coś w tym jest. Miejmy nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł, zaimplementowania taki robotom bardzo zaawansowanej sztucznej inteligencji, bo wtedy tragedia murowana!

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.