Sterowanie jeansami czy machaniem ręką? Sam nie wiem co wybrać: pomysły Google są świetne!

Sterowanie jeansami czy machaniem ręką? Sam nie wiem co wybrać: pomysły Google są świetne!

Sterowanie jeansami czy machaniem ręką? Sam nie wiem co wybrać: pomysły Google są świetne!
Adam Bednarek
31.05.2015 12:58

Poznajcie Project Jacquard i Project Soli. To technologie, które mogą odmienić sposób, w jaki kontrolujemy urządzenia.

Project Jacquard

Project Jacquard spowoduje, że hasło “ubieralne technologie” będzie można traktować dosłownie.

Obraz

Wyobraźcie sobie, że na sobie macie jeansy, za pomocą których zmienicie utwór w odtwarzaczu muzycznym. Marynarkę, której rękaw pozwoli na odbieranie i wykonywanie połączeń.

Welcome to Project Jacquard

Tak właśnie ma działać Project Jacquard.

Project Jacquard polega na stworzeniu specjalnych włókien (połączenie niezwykle cienkich metali oraz materiałów jak chociażby jedwab, bawełna czy poliester), które są wystarczająco mocne, żeby mogłyby być tkane na przemysłowych maszynach oraz bardzo małych złącz i przewodów. To one mogą odbierać odpowiednio nasz dotyk i przekazywać go bezprzewodowo do smartfona lub innego urządzenia. Co ważne, takie tkaniny nie są drogie i mogą być tkane przy użyciu standardowych maszyn.

Brzmi ciekawie? Google dokłada jeszcze jeden pomysł, nad którym pracuje. To Project Soli.

Tutaj kontrolerem także jest nasza ręka. Jednak urządzeniami można sterować... w powietrzu, machając palcami. Project Soli to radar, który rozpoznaje ruchy dłoni. Jest niezwykle mały, więc może znaleźć się w niemal każdym urządzeniu.

Na przykład w inteligentnym zegarku. Wiemy, że to urządzenia, które nie mają dużych ekranów, więc smyranie po nich palcem może być niedokładne. Project Soli w oczywisty sposób to ułatwia.

Welcome to Project Soli

Na filmiku pokazującym możliwości Project Soli widzimy, jak użytkownik zmienia piosenki w odtwarzaczu czy bawi się ustawieniami w radiu. Domyślamy się jednak, że opcji jest dużo, dużo więcej.

Obraz

I to imponuje. Zacząłem się jednak zastanawiać, które rozwiązanie pasuje mi bardziej. Cechą wspólną jest “wyłączanie” ekranu z procesu sterowania. On ma tylko wyświetlać informacje.

Wydaje mi się, że przy korzystaniu z gadżetów ciekawszym rozwiązaniem jest Project Jacquard. Przede wszystkim dlatego, że jest… niewidoczny.

Czułbym się nieswojo, gdybym musiał machać ręką w autobusie. Natomiast przesunięcie dłonią po spodniach jest chyba bardziej wygodne i naturalne. Siedząc w przedziale przesuwanie po rękawie jest mniej rzucające się w oczy niż zabawa palcami w powietrzu.

Inteligentny dom jak z filmu

Najbardziej cieszy mnie fakt, że to wszystko są technologie, które nie będą ograniczały się do smarfonów niż inteligentnych zegarków. Dostaniemy narzędzia współpracujące z całym inteligentnym domem.

Obraz

Światło ustawiać będziemy smyraniem palców. Telewizor włączymy poduszką. Wszystko stanie się proste i intuicyjne. Wygodne.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)