Steve Jobs nie wierzy w sukces Blu-ray

Steve Jobs nie wierzy w sukces Blu‑ray

Steve Jobs nie wierzy w sukces Blu-ray
Blomedia poleca
08.07.2010 11:11

Nawet ktoś tak genialny jak Steve Jobs ma prawo powiedzieć od czasu do czasu coś głupiego. Ot chociażby to, że Blu-ray nie ma żadnej przyszłości.

Nawet ktoś tak genialny jak Steve Jobs ma prawo powiedzieć od czasu do czasu coś głupiego. Ot chociażby to, że Blu-ray nie ma żadnej przyszłości.

Jobs nie raz już udowodnił, że jest prawdziwym mózgowcem jeśli idzie o promocję sprzętu i wdrażanie nowych, często bardzo ryzykownych technologii. Jego zamiłowanie do cyfrowej dystrybucji też jest zrozumiałe. W końcu zarabia na niej krocie. Ale tym razem chyba trochę przesadził.

[cytat]Blu-ray zaczyna przypominać nośniki audio high-end, które miały być następcami płyt CD. I tak samo jak one zostanie pokonany przez formaty ściągane z sieci - powiedział szef Apple.[/cytat]

Oczywiście nie można odebrać cyfrowej dystrybicji miejsca w dzisiejszym i przyszłym świecie. Coraz szybsze łącza już teraz pozwalają na streaming materiału w 720p (może trochę udawanym, ale jednak). 1080p w przyzwoitej jakości zapewne kiedyś też się pojawi. Sęk w tym, że nic nie wskazuje jakoby nośniki fizyczne miały przejść szybko do lamusa. Wręcz przeciwnie. Popularność Blu-ray rośnie nieprzerwanie. Ot chociażby w Wielkiej Brytanii gdzie w pierwszym kwartale 2010 roku wzrost sprzedaży sięgnął prawie 70 procent. To właśnie w tym formacie sprzedawanych jest około 20% wszystkich filmów na Wyspach.

Do tego dochodzi jeszcze obraz trójwymiarowy, który w wersji Full HD z akceptowalnym przez HDTVmaniaków bitratem będzie zajmował dostatecznie dużo miejsca by zabić skutecznie marzenia o jego wersji internetowej. Przynajmniej nie w takiej jakości jak z Blu-ray 3D.

Mówiąc krótko, przepowiednie Jobsa o całkowitej eliminacji nośników fizycznych na rzecz cyfrowej dystrybucji mogą się ziścić. Ale coś czuję, że nie za życia dyrektora Apple.

Źródło: TechSfera

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)