Street View Trekker – jakie miejsca odwiedził w Polsce fotograficzny plecak Google’a?
Google konsekwentnie realizuje swój plan sfotografowania całego świata. Tam, gdzie nie dojedzie samochód Google Stret View, wysyłani są ludzie, na własnych plecach niosący plecak z głowicą fotograficzną uwieczniającą każdy metr ich wędrówki. Jak działa to urządzenie i do którego rejonu Polski trafiło?
Wiele wartych uwagi miejsc jest niedostępnych dla samochodów. Aby ominąć ten problem i zapewnić sobie zdjęcia do usługi Google Street View, korporacja z Mountain View korzysta ze wszystkich możliwych środków transportu.
Oprócz samochodów, na których dachach znajduje się wysięgnik z aparatami fotograficznymi, stosuje się również wózki i rowery, dzięki którym można sfotografować np. miejskie deptaki, wyłączone z ruchu samochodowego czy okolice różnych zabytków.
Fotograficzna głowica Google’a została również zamontowana na skuterze śnieżnym, jednak w najbardziej wymagających sytuacjach najlepszym rozwiązaniem okazują się plecy człowieka.
Trek the world with Google Maps
Wykorzystuje się wówczas urządzenie o nazwie Trekker. Jest to zamontowana na plecaku głowica fotograficzna, znana m.in. z pojazdów, tworzących usługę Street View. W głowicy znajduje się 15 obiektywów, pozwalających wykonywać 360-stopniowe zdjęcia panoramiczne. Laserowy dalmierz pozwala na określenie odległości od fotografowanych obiektów, a pokładowy GPS oznacza lokalizację każdej z fotografii. Całość pracuje pod kontrolą Androida i – razem z zasilaniem – waży około 20 kilogramów.
Do tej pory Trekker pozwolił na zrobienie zdjęć m.in. Wielkiego Kanionu, Tadż Mahal, najwyższego budynku świata Burdż Chalifa, był też na szczycie Mount Everestu i góry Fudżi, a nawet w wodach otaczających Galapagos.
W Polsce pierwszy Trekker odwiedził m.in. Mazury, gdzie wśród zarejestrowanych materiałów znalazła się podróż łodzią przez jezioro Niegocin. Sfotografowano również Karkonoski Park Narodowy, górę Ślężę, Park Zdrojowy w Sobótce, arboretum w Wojsławicach i ogród Japoński we Wrocławiu. Trekker trafił również do skansenu lokomotyw w Zduńskiej Woli. W sumie fotografowano ciekawe miejsca na terenie Mazur, Dolnego Śląska i województwa łódzkiego. Uwieczniono również Łazienki Królewskie w Warszawie.
Zrobione w Polsce zdjęcia wymagają obróbki i przygotowania do publikacji, więc na wirtualne wędrówki po polskich atrakcja turystycznych wybierzemy się dopiero w 2015 roku, po kolejnej aktualizacji Google Street View.
W artykule wykorzystałem informacje z serwisów Kurier Olsztyński i Wędrówki.