Student skonstruował protezę kolana za 20 USD

Niedawno pisaliśmy o projekcie stworzenia taniego odpowiednika protez. Projekt projektem, a student Uniwersytetu Stanforda skonstruował już w pełni funkcjonalne sztuczne kolano i to za 20 dolarów.

Student skonstruował protezę kolana za 20 USD
Marek Maruszczak

18.04.2009 | aktual.: 14.03.2022 13:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedawno pisaliśmy o projekcie stworzenia taniego odpowiednika protez. Projekt projektem, a student Uniwersytetu Stanforda skonstruował już w pełni funkcjonalne sztuczne kolano i to za 20 dolarów.

Joel Sadler wraz z ekipą studentów z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali tanie sztuczne kolano w ramach projektu JaipurKnee. Inspirację czerpali z nowoczesnych tytanowych protez. Za tytanowe kolana trzeba zapłacić od 10 000 do 100 000 USD. Joelowi udało się odrobinę zejść z ceny.

Efektem rocznej pracy jest wypełnione olejem i wykonane z polimerów sztuczne kolano. Proteza samoczynnie się nawilża, a jej funkcjonalność jest porównywalna do dużo droższych tytanowych odpowiedników.

43 sztuczne kolana trafiły do Indii gdzie przeprowadzane są „testy polowe”. Po ich zakończeniu naukowcy mają zamiar wyprodukować 100 000 sztuk tanich protez. Przy takich ilościach cena może zostać dodatkowo obniżona.

Dobrze wiedzieć, takie projekty nie pozostają na papierze.

Źródło: Gizmowatch

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.