Stworzyła podjazdy z klocków lego. Mogą pomóc wielu osobom

Nie tylko w Polsce niepełnosprawni mają problem, by dostać się do wielu miejsc. Jeżdżąca na wózku Niemka miała dość utrudnień i postanowiła rozwiązać problem. Za pomocą… klocków lego.

Stworzyła podjazdy z klocków lego. Mogą pomóc wielu osobom
Adam Bednarek

Rita Ebel od 25 lat porusza się na wózku inwalidzkim. W końcu Niemka postanowiła wyeliminować bariery, na jakie w codziennym życiu natykają się niepełnosprawni. Jej konstrukcje, ułatwiające pokonywanie schodów, wejść czy krawężników konstruuje z… klocków lego.

Jak przyznaje Niemka, jej wynalazek ma wartość nie tylko praktyczną, ale i edukacyjną. Kolorowe, nietypowe rampy zwracają uwagę przechodniów. Wykorzystanie materiału kojarzącego się z zabawą musi zmuszać do myślenia - skoro ktoś sięgnął po taki ratunek, to znaczy, że system funkcjonuje źle, nie będąc w stanie zapewnić swoim obywatelom niezbędnych ułatwień.

Świadczy o tym również fakt, że rozwiązaniem Niemki i jej męża już interesują się organizacje czy nawet szkoły z innych państw. Co pokazuje skalę problemu.

Takie autorskie projekty i pomysły mogą na krótką metę okazać się dobrym rozwiązaniem, ale to zadanie dla zarządzających miastami, by jak najwięcej miejsc i instytucji było dostępnych dla wszystkich.

A utrudnień jest znacznie więcej, czego zdrowi nie są w pełni świadomi. Zwróćcie uwagę w trakcie spaceru, jak w Polsce wyglądają chodniki. Problemem są nie tylko dziury czy zaparkowane auta. Normą jest, że tam, gdzie chodzą ludzie, stoją kosze na śmieci, słupki czy drzewa. O ile dla sprawnej osoby ominięcie nie jest żadnym problemem, tak już niewidomi czy poruszający się na wózku mają kłopot.

Tego klocki lego nie naprawią - choć bardzo byśmy tego chcieli.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.