Styropian z białek mleka i gliny

Mikser kuchenny, glina, kazeina, dobra zamrażarka – tylko tyle trzeba, by otrzymać lekki, puszysty, ekologiczny styropian. Tylko tyle plus dobry sublimator.

mleko
mleko
Katarzyna Kieś

Mikser kuchenny, glina, kazeina, dobra zamrażarka – tylko tyle trzeba, by otrzymać lekki, puszysty, ekologiczny styropian. Tylko tyle plus dobry sublimator.

Glinę należy przez dwie minuty miksować z suchą kazeiną. Na koniec dodać odrobinę gliceryny i wylać tę brudną maź do pojemnika. Całość ulokować w zamrażarce i poczekać, aż powstanie z tego wyjątkowo nieapetycznie wyglądający lód. Teraz z zamrożonego miksu gliny z kazeiną trzeba usunąć wodę w procesie sublimacji. Tak powstaje styropian, który w ciągu 45 dni ulega biodegradacji w procesie kompostowania.

Genialne, prawda?

Pewnie nigdy nie dowiedzielibyśmy się, że z białek mleka i gliny może powstać produkt mający właściwości porównywalne z tradycyjnym styropianem, gdyby nie to, że jeden ze studentów na Uniwersytecie w Cleveland eksperymentował z liofilizowaniem gliny. Reszta jego kolegów wpadła na pomysł sprawdzenia, co się stanie, jeśli glinę wymiesza się w rozmaitymi dodatkami.

I tak oto działania, które bardziej przypominają poznawanie świata przez przedszkolaka uwielbiającego babrać się w glinie niż naukowe badanie, doprowadziły do odkrycia, które może mieć więcej niż duży wpływ na produkcję styropianu w przyszłości. Niektórym już teraz marzy się, że w fabryce styropianu w przyszłości zamiast do zbiornika z ropą będzie się sięgać do kadzi z mlekiem lub suszoną kazeiną wyizolowaną z mleka.

Jest jeszcze tylko jeden, ale za to bardzo poważny problem do rozgryzienia: czy ekostyropian będzie pachniał jak kwaśne mleko, czy inaczej?

Źródło: ABC

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.