Super Tower - budynek dla 100.000 ludzi

Super Tower - budynek dla 100.000 ludzi

Super Tower
Super Tower
Tomek Goździewicz
27.03.2008 11:00

Czy umiecie sobie wyobrazić budynek, w którym mieszka 100 tysięcy osób? Takie miasta jak Słupsk czy Grudziądz mają porównywalną liczbę mieszkańców, tyle że na obszarze ok. 50 km2. Ale tyle samo w jednym budynku? Ale to nie jest taki zwykły budynek - koniecznie zobaczcie galerię zdjęć wieżowca, jego widok wręcz zapiera dech w piersiach.

Czy umiecie sobie wyobrazić budynek, w którym mieszka 100 tysięcy osób? Takie miasta jak Słupsk czy Grudziądz mają porównywalną liczbę mieszkańców, tyle że na obszarze ok. 50 km[sup]2[/sup]. Ale tyle samo w jednym budynku? Ale to nie jest taki zwykły budynek - koniecznie zobaczcie galerię zdjęć wieżowca, jego widok wręcz zapiera dech w piersiach.

Super Tower to koncepcja architektoniczna wieżowca w centrum Londynu, zaproponowana przez firmę Popularchitecture. Wieża ma mieć ponad 1500 metrów wysokości (to więcej niż 6 Pałaców Kultury w Warszawie jeden na drugim). Obecnie najwyższy wieżowiec świata, Burj Dubai, liczy sobie około 800 metrów, czyli Super Tower przerośnie go niemal dwukrotnie! Koncepcja budowy tak olbrzymiego drapacza chmur związana jest z przewidywaną koniecznością zapewnienia do 2016 roku mieszkań dla ok. 100 tys. osób rocznie.

Budynek miałby być swoistym miastem w mieście - podzielony na struktury komunalne, od najmniejszej, zwanej sąsiedztwem, liczącej ok. 600 osób na jednym piętrze, przez miasteczko z 6 tys. mieszkańców, aż po 3 super okręgi, dolny, środkowy i górny, liczące po 33 tys. mieszkańców. Pod jednym dachem znajdowałyby się parki, ogrody, place zabaw, miejsca pracy, nauki, rozrywki i odpoczynku. W zasadzie nie trzeba byłoby wcale wychodzić z takiego budynku.

I tylko nie jestem pewien, czy chciałbym mieszkać na 450 pietrze, ponad poziomem chmur. A Wy?

Źródło i fot.: Popularchitecture (za io9)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)