Supertajny namiot prezydenta USA

Supertajny namiot prezydenta USA

Wnętrze namiotu
Wnętrze namiotu
Grzegorz Nowak
25.03.2011 11:00

To, co widzicie na zdjęciu, to wnętrze niezwykłego namiotu Baracka Obamy, którego prezydent Stanów Zjednoczonych używa w trakcie swoich podróży. Namiot ma zapewnić głowie państwa i jego tajemnicom pełne bezpieczeństwo. W jaki sposób?

To, co widzicie na zdjęciu, to wnętrze niezwykłego namiotu Baracka Obamy, którego prezydent Stanów Zjednoczonych używa w trakcie swoich podróży. Namiot ma zapewnić głowie państwa i jego tajemnicom pełne bezpieczeństwo. W jaki sposób?

Biały Dom opublikował ostatnio rzadkie zdjęcie przedstawiające prezydenta Baracka Obamę korzystającego z namiotu w trakcie pobytu w Hiszpanii. Według serwisu BBC to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie, w którym prezydent może odbywać narady, prowadzić konsultacje i podejmować decyzje, mając pełną gwarancję, że nie zostanie podsłuchany. Namiot nosi nazwę Sensitive Compartmented Information Facility (Obiekt Oddzielający Wrażliwe Informacje).

To mobilne pomieszczenie zostało zaprojektowane tak, żeby uchronić osoby znajdujące się wewnątrz przed podsłuchiwaniem i próbami hakerskich włamań. Zdjęcie przedstawia namiot ustawiony w hotelowym pokoju w Hiszpanii (dlatego na podłodze znajduje się dywan), gdzie prezydent przyjechał, aby dyskutować o Libii. Prezydent konsultował się wtedy z m.in. sekretarz stanu Hillary Clinton, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Tomem Donilonem i sekretarzem obrony Robertem Gatesem.

Żeby zapewnić bezpieczeństwo i poufność rozmów, rozstawienie mobilnego pokoju musi być odpowiednio zaplanowane. Jak wyjaśnia Mark Pfeifle, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za czasów George'a W Busha:

Gdy prezydent podróżuje po Stanach albo za granicą, jedną z rzeczy, którą służby muszą zrobić, jest wcześniejsze odwiedzenie i zabezpieczenie obszaru, na którym ma być rozłożony namiot.

Zasada działania namiotu jest prosta - utrzymać wszelkiego rodzaju aktywność elektromagnetyczną, tak żeby nie wyszła poza niego. W ten sposób sygnały z komórek, radia czy laptopów nie będą mogły zostać przechwycone. Jedyne połączenie ze światem poza namiotem jest możliwe przez zabezpieczoną i zaszyfrowaną linię telefoniczną. Namiot nie ma okien i jest zrobiony ze specjalnego materiału, który chroni przed podsłuchem. Jego dokładne specyfikacje są tajne, jednak z różnych źródeł wiadomo, że został on wyposażony w system umożliwiający wykrycie próby włamania.

Tego typu namioty są wykorzystywane nie tylko przez prezydenta, ale również przez przedstawicieli agencji rządowych, a także firmy pracujące dla amerykańskiego rządu. Koszta ustawienia namiotu waha się od 500 do 2000 dolarów. Jednak jak stwierdza przedstawiciel firmy produkującej namioty:

Jest on niezawodny w 99,9%.

Źródło: bbc.co.uk

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)