Supertajny namiot prezydenta USA

Strona głównaSupertajny namiot prezydenta USA
25.03.2011 11:00
Wnętrze namiotu
Wnętrze namiotu
Grzegorz Nowak
Grzegorz Nowak

To, co widzicie na zdjęciu, to wnętrze niezwykłego namiotu Baracka Obamy, którego prezydent Stanów Zjednoczonych używa w trakcie swoich podróży. Namiot ma zapewnić głowie państwa i jego tajemnicom pełne bezpieczeństwo. W jaki sposób?

To, co widzicie na zdjęciu, to wnętrze niezwykłego namiotu Baracka Obamy, którego prezydent Stanów Zjednoczonych używa w trakcie swoich podróży. Namiot ma zapewnić głowie państwa i jego tajemnicom pełne bezpieczeństwo. W jaki sposób?

Biały Dom opublikował ostatnio rzadkie zdjęcie przedstawiające prezydenta Baracka Obamę korzystającego z namiotu w trakcie pobytu w Hiszpanii. Według serwisu BBC to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie, w którym prezydent może odbywać narady, prowadzić konsultacje i podejmować decyzje, mając pełną gwarancję, że nie zostanie podsłuchany. Namiot nosi nazwę Sensitive Compartmented Information Facility (Obiekt Oddzielający Wrażliwe Informacje).

[blo-link-inner href="http://gadzetomania.pl/16864,smartfony-na-polu-bitwy"]Smartfony na polu bitwy[/blo-link-inner]

To mobilne pomieszczenie zostało zaprojektowane tak, żeby uchronić osoby znajdujące się wewnątrz przed podsłuchiwaniem i próbami hakerskich włamań. Zdjęcie przedstawia namiot ustawiony w hotelowym pokoju w Hiszpanii (dlatego na podłodze znajduje się dywan), gdzie prezydent przyjechał, aby dyskutować o Libii. Prezydent konsultował się wtedy z m.in. sekretarz stanu Hillary Clinton, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Tomem Donilonem i sekretarzem obrony Robertem Gatesem.

Żeby zapewnić bezpieczeństwo i poufność rozmów, rozstawienie mobilnego pokoju musi być odpowiednio zaplanowane. Jak wyjaśnia Mark Pfeifle, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za czasów George'a W Busha:

[cytat]Gdy prezydent podróżuje po Stanach albo za granicą, jedną z rzeczy, którą służby muszą zrobić, jest wcześniejsze odwiedzenie i zabezpieczenie obszaru, na którym ma być rozłożony namiot.[/cytat]

Zasada działania namiotu jest prosta - utrzymać wszelkiego rodzaju aktywność elektromagnetyczną, tak żeby nie wyszła poza niego. W ten sposób sygnały z komórek, radia czy laptopów nie będą mogły zostać przechwycone. Jedyne połączenie ze światem poza namiotem jest możliwe przez zabezpieczoną i zaszyfrowaną linię telefoniczną. Namiot nie ma okien i jest zrobiony ze specjalnego materiału, który chroni przed podsłuchem. Jego dokładne specyfikacje są tajne, jednak z różnych źródeł wiadomo, że został on wyposażony w system umożliwiający wykrycie próby włamania.

[blo-link-inner href="http://gadzetomania.pl/23198,78292"]Dick Tracy – wielofunkcyjny zegarek na rękę dla żołnierzy od HP[/blo-link-inner]

Tego typu namioty są wykorzystywane nie tylko przez prezydenta, ale również przez przedstawicieli agencji rządowych, a także firmy pracujące dla amerykańskiego rządu. Koszta ustawienia namiotu waha się od 500 do 2000 dolarów. Jednak jak stwierdza przedstawiciel firmy produkującej namioty:

[cytat]Jest on niezawodny w 99,9%.[/cytat]

Źródło: bbc.co.uk

Udostępnij:
Komentarze (8)