Światłowodowy kabel HDMI - co oferuje?

Jako kolejny produkt nagrodzony przez jury CES Innovations chciałbym przedstawić najnowszy pomysł firmy Rainbow Fish - przewód HDMI wykonany w technologii światłowodowej. Producent nie kryje, że rozwiązanie nie jest skierowane do zwykłych konsumentów.

Rainbow Fish Fiber Optic HDMI Home (fot. Rainbow Fish)
Rainbow Fish Fiber Optic HDMI Home (fot. Rainbow Fish)
Marcin Honkisz

Jako kolejny produkt nagrodzony przez jury CES Innovations chciałbym przedstawić najnowszy pomysł firmy Rainbow Fish - przewód HDMI wykonany w technologii światłowodowej. Producent nie kryje, że rozwiązanie nie jest skierowane do zwykłych konsumentów.

Przewody z serii Y5MH3D przeznaczone są do zastosowań komercyjnych, jak studia nagraniowe, postprodukcja filmowa czy różnego rodzaju instalacje prezentacyjne. Generalnie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest transmisja materiału wysokiej rozdzielczości na duże odległości. Producent zapewnia, że przewód światłowodowy potrafi przenieść sygnał bez strat nawet na odległość ponad 300 m.

Jako medium w przewodzie został zastosowany światłowód. W odróżnieniu od typowego przewodu z żyłami miedzianymi pozbawiony jest niepożądanego zjawiska interferencji elektromagnetycznej. Pozwala to na transmisję danych bez strat nawet na poziomie 16 Gbps.

Klasyczne, miedziane przewody HDMI rzadko są dłuższe niż 10 m. Parametry fizyczne, jak oporność czy pojemność elektryczna miedzi, nie pozwalają na wydłużenie tego dystansu. W przypadku światłowodu te problemy nie istnieją. Mówiąc w dużym uproszczeniu, sygnał jest przesyłany za pomocą światła w całości odbijającego się od wewnętrznych powierzchni szklanych mikrorurek. To pozwala producentowi oferować przewody o długościach: 10,6 m, 16,7 m, 22,8 m, 45,7 m, 76,2 m, a nawet 305 m.

Przewód umożliwia transmisję danych we wszystkich formatach: 3D, 1080p, 1080i, 730p, 480p, 480i. Jest kompatybilny z technologiami DSCP, EDID czy CEC. Co ciekawe, przewód ma dodatkowy wtyk USB. Do poprawnego działania musi być wpięty do gniazda, aby zapewnić zasilanie przewodu napięciem 5V. To medium nie jest - jak większość dotychczas stosowanych przewodów - elementem pasywnym instalacji. Jego aktywna charakterystyka wymusza zatem pobór mocy. Jednak poziom 0,6 W nie jest jakąś znaczącą wartością, zważywszy na pozostałe elementy typowej instalacji telewizyjnej.

Rainbow Fish Fiber Optic HDMI Professional (fot. Rainbow Fish)
Rainbow Fish Fiber Optic HDMI Professional (fot. Rainbow Fish)

Przewód oferowany jest również w wersji cywilnej w dwóch długościach: 6,1 m oraz 10,6 m. Na pierwszy rzut oka można go poznać po kolorze. Wersja profesjonalna jest czarna, wersja domowa biała.

Rozpiętość cenowa jest ogromna. Za najkrótszą wersję domową trzeba zapłacić ok. 100 dolarów. Profesjonalna o długości ponad 300 m to wydatek rzędu 1600 dolarów. Przewody dostępne są w sprzedaży wysyłkowej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.