Sygnalizatory świetlne będą sterować pracą silników samochodów na skrzyżowaniach

IBM złożyła wniosek o opatentowanie wynalazku, dzięki któremu sygnalizacja drogowa „zdecyduje”, kiedy wyłączyć silniki pojazdów czekających na zmianę świateł na skrzyżowaniu.

Sygnalizatory świetlne będą sterować pracą silników samochodów na skrzyżowaniach
Katarzyna Kieś

Kierowca nie będzie miał tu nic do gadania.

IBM złożyła wniosek o opatentowanie wynalazku, dzięki któremuhref="https://gadzetomania.pl/podswietlane-przejscie-dla-pieszych,6703576366413441a"> sygnalizacja drogowa „zdecyduje”, kiedy wyłączyć silniki pojazdów czekających na zmianę świateł na skrzyżowaniu.

Kierowca nie będzie miał tu nic do gadania.

Przynajmniej w teorii. Ta zaś wygląda następująco: kiedy samochody będą czekać na zmianę świateł na skrzyżowaniu, system IBM oszacuje, ile jeszcze czasu będzie trwać postój i jak długa jest kolejka przed wjazdem na skrzyżowanie. Jeśli uzna, że czas oczekiwania na zielone światło jest wystarczająco długi, prześle sygnał do silników aut, a te zgasną. Kiedy pojawi się zielone światło, sygnalizator wyśle impuls do pierwszego w kolejce auta, by uruchomić silnik. Potem sygnał trafi do auta nr dwa w kolejce, itd.

Celem zautomatyzowanego sterowania pracą silników na skrzyżowaniach ma być ograniczenie zużycia paliwa, marnowanego podczas oczekiwania na zmianę świateł.

Teoretycznie zastosowanie systemu w praktyce jest możliwe. Już jednak słyszę głosy oburzenia kierowców: że nie tędy droga ku oszczędnościom, że to tylko komplikowanie życia, i – wreszcie - kto wie, czy system nie będzie zużywał więcej energii niżeli zaoszczędzi się paliwa.

Ja dorzucę swoje trzy grosze z pytaniem o bezpieczeństwo – bo pewnie sporo osób prowadzących samochody podda pod dyskusję to oryginalne rozwiązanie, zważywszy na fakt, iż częstokroć przepisy swoje a kierowcy swoje.

Źródło: Ecofriend

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.