Szok. Szef Google'a Eric Schmidt zrezygnował!

Szok. Szef Google'a Eric Schmidt zrezygnował!

Eric Schmidt (Fot. Flickr/World Economic Forum/Lic. CC by-sa)
Eric Schmidt (Fot. Flickr/World Economic Forum/Lic. CC by-sa)
Wojtek Wowra
20.01.2011 22:36

Ta informacja spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Wieloletni dyrektor generalny Google'a Eric Schmidt zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Kto go zastąpi?

Ta informacja spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Wieloletni dyrektor generalny Google'a Eric Schmidt zrezygnował z zajmowanego stanowiska. Kto go zastąpi?

Schmidt zajmował stanowisko dyrektora generalnego Google'a od sierpnia 2001 r. Uchodził za sprawnego administratora, trochę technokratę, który początkowo miał równoważyć młodzieńczy zapał założycieli firmy.

Teraz jednak to właśnie jeden z twórców Google'a - Larry Page - zostanie szefem jednej z największych korporacji informatycznych świata. Page ma obecnie 37 lat - nie jest więc już taki młody ;). Nowe stanowisko obejmie 4 kwietnia.

Co ciekawe, Schmidt nie opuści Google'a. Zostanie "prezesem wykonawczym" - tak chyba można przetłumaczyć jego nowy tytuł, który po angielsku brzmi executive chairman.

Choć brzmi to dumnie, w praktyce oznacza zepchnięcie Schmidta na boczny tor. Dokładnie to samo stało się z Billem Gatesem, który w styczniu 2000 r. zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego Microsoftu.

Gates został "prezesem" oraz głównym architektem oprogramowania. To drugie stanowisko stworzył zresztą specjalnie dla siebie.

Schmidt ma odpowiadać za "umowy, partnerstwa, relacje z klientami, współpracę z rządami...". Czyli tak naprawdę za nic konkretnego.

Nie jest do końca jasne dlaczego dotychczasowy CEO zrezygnował. Wątpię, aby doszło do konfliktu między założycielami firmy a menedżerem.

Page i Brin najprawdopodobniej uznali, że są już wystarczająco dorośli, aby samodzielnie kierować własną spółką. Przypuszczenia te potwierdził zresztą sam Schmidt, który zażartował na Twitterze:

[cytat]Codzienna kontrola rodzicielska nie jest już potrzebna![/cytat]

Czy Larry Page poradzi sobie z zarządzaniem tak dużą firmą?

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)