Sztuczna inteligencja rozgościła się w polskich domach. Potwierdzają to wyniki sprzedaży telewizorów Samsunga

Sztuczna inteligencja rozgościła się w polskich domach. Potwierdzają to wyniki sprzedaży telewizorów Samsunga
Adam Bednarek

02.07.2020 16:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chociaż sztuczna inteligencja może kojarzyć się z robotami, to coraz więcej "zwykłych" sprzętów korzysta z jej pomocy. Tak jest w przypadku telewizorów Samsunga, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.

Od 2018 roku Samsung z powodzeniem rozwija zastosowaną w telewizorach QLED technologię poprawy jakości obrazu, czyli Inteligentnego Skalowania, która bazuje właśnie na sztucznej inteligencji. Producent poinformował, że w polskich domach jest już prawie 106 tys. telewizorów, które korzystają z tej funkcji.

Jak działa ta opcja? Mówiąc w skrócie, algorytmy dopasowują stare materiały wideo tak, aby dobrze wyglądały na dużym, współczesnym telewizorze. Stare filmy nie powstawały z myślą o ekranach mających ponad 60-cali i odtwarzających treści w rozdzielczości 4K czy 8K. Czego nie przewidzieli twórcy, robią algorytmy.

Wykorzystywane w tej technologii uczenie maszynowe polega na tym, że stworzony przez programistów algorytm inteligentnie analizuje różnorodne cechy materiału wideo (w tym linie, światło i kolor) i poprawia je, podwyższając tym samym rozdzielczość treści. Dzięki temu telewizor analizuje i przetwarza cechy nagrania, jednocześnie ucząc się w oparciu o sztuczną sieć neuronową, działającą analogicznie do ludzkiego mózgu.

  • Wcześniejsze technologie maszynowego uczenia się poprawiały ostrość obrazu, teraz jednak jesteśmy w stanie zaoferować także precyzyjniejsze odwzorowanie tekstury – wyjaśnił Hyunseung Lee, odpowiedzialny za opracowanie wzmocnionej ostrości krawędzi w ramach działania Procesora Quantum 8K. – W efekcie w bardziej naturalny sposób możemy podnosić do jakości 8K obrazy przedstawiające zróżnicowane tekstury, takie jak panoramy gór czy porośnięte trawą łąki.

Na tym możliwości algorytmów się nie kończą. Można zastosować ją do poprawy jakości wyświetlania na wiele sposobów, np. w ramach kategoryzacji jakości wideo, eliminacji szumów czy odwrócenia zniekształceń spowodowanych kompresją danych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)