Sztuczna krtań pozwoli odzyskać głos

Sztuczna krtań nie jest niczym nowym w dziedzinie medycyny. Jednak ta stworzona przez naukowców z Afryki Południowej jest wyjątkowo "utalentowana" i powinna zainteresować wszystkie osoby, które z różnych przyczyn straciły akurat ten narząd.

sztuczna-krtan
sztuczna-krtan
Damian

06.12.2009 | aktual.: 14.03.2022 09:40

Sztuczna krtań nie jest niczym nowym w dziedzinie medycyny. Jednak ta stworzona przez naukowców z Afryki Południowej jest wyjątkowo "utalentowana" i powinna zainteresować wszystkie osoby, które z różnych przyczyn straciły akurat ten narząd.

Najczęstszym powodem wycięcia krtani (laryngektomii) jest rak tego organu lub rak gardła dolnego. Jeśli następuje usunięcie całego narządu, to niestety człowiek traci możliwość mówienia. Sposobem na to jest sztuczna krtań. Jest jednak pewien problem. Osoby z takim implantem nie brzmią naturalnie. I określenie to jest bardzo delikatne. Mówiąc najprościej - mają głos, jak robot.

I właśnie w tym momencie na pierwszy plan wychodzi wynalazek naukowców z kraju, w którym odbędą się najbliższe mistrzostwa świata w piłce nożnej. Twierdzą oni, że ich sztuczna krtań pozwala przywrócić głos, który będzie brzmiał zupełnie, jak ludzki.

Udało się to, dzięki aż 118 sensorom nacisku, które monitorują ruch ust i języka oraz syntetyzatorowi mowy. Na razie nie sprostano tylko jednemu problemowi - opóźnieniom. W tym wypadku jest to jedyne 0.3 sekundy, ale naukowcy i tak chcą sobie z nim poradzić zanim ich produkt trafi na rynek medyczny.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.