Sztuka wyraża to, co rodzi się w umyśle autora. Wydaje się zatem, że bezpośrednie połączenie między umysłem a dziełem będzie stanowić gwarancję jego autentyczności. Co zrobić, żeby taką gwarancję dać odbiorcy? Pozbyć się przekaźników oraz klasycznych narzędzi i tworzyć bezpośrednio za pomocą umysłu. Czy potrafimy skutecznie tworzyć za pomocą tak nowatorskich rozwiązań?

bESNEHaZ

Sztuka wyraża to, co rodzi się w umyśle autora. Wydaje się zatem, że bezpośrednie połączenie między umysłem a dziełem będzie stanowić gwarancję jego autentyczności. Co zrobić, żeby taką gwarancję dać odbiorcy? Pozbyć się przekaźników oraz klasycznych narzędzi i tworzyć bezpośrednio za pomocą umysłu. Czy potrafimy skutecznie tworzyć za pomocą tak nowatorskich rozwiązań?[h3]Muzyka[/h3]Ile razy znaleźliście się w sytuacji, gdy w głowie zakiełkowała wam fajna melodia, ale nie mieliście ani narzędzi, ani wiedzy, które umożliwiłyby wam zapisanie tego olśnienia w sposób trwały? Mnie, choć uważam się za muzyczne beztalencie, zdarzyło się to kilka razy.

Czy jest zatem jakiś sposób, by przenieść muzyczną myśl od razu do empetrójki? Wygląda na to, że pierwsza metoda już została opracowana. I stoi za nią popularna marka napoju wyskokowego (oraz fundacja Queen Elizabeth's Foundation wspierająca osoby niepełnosprawne)!

381216557109690090
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/06/Zrzutekranu20130605godz.01.14.04349431.png)

Projekt Mindtunes to niezwykle ambitna kampania promocyjna, z której dochód zostanie przeznaczony na wspomnianą fundację. Jej uczestnicy to osoby niepełnosprawne, które nie mają klasycznych możliwości na uwolnienie swojej kreatywności i potrzebują pomocy nowoczesnej technologii. Choć projekt dotyczy przede wszystkim osób pokrzywdzonych przez los, to potencjalne zastosowanie może dotyczyć każdego z nas (w końcu większość z nas jest muzycznie "ułomna").

bESNEHbb

Koncepcja jest taka: rejestruje się emocje muzyków poprzez zapis ich fal mózgowych. Odpowiednio skalibrowane oprogramowanie tłumaczy ten zapis na sekwencje muzyczne odpowiednich partii instrumentów, czyli ścieżki. Każdy z muzyków układa linię melodyczną, wyobrażając sobie odpowiedni beat lub wzbudzając w sobie silną emocję. Na przykład stan relaksu wpływał na uruchomiony filtr częstotliwości, który z kolei modulował nastrój ścieżki. Kalibracja okazała się szalenie trudna, na szczęście nad całością czuwał profesjonalny muzyk i producent DJ Fresh.

381216557109886698
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/06/Zrzutekranu20130605godz.01.28.15349431.png)

Układanie beatów i sampli odbywało się za pomocą mimiki twarzy. W tym samym czasie odczytywano EEG, co wpływało na wspomniane wcześniej filtry. Przygotowanie całości i postprodukcja trwała nieco ponad tydzień. Efekty tej przygody możecie obejrzeć poniżej. Wyszedł bardzo przyjemny, melodyjny dubstep!

Malarstwo

Osoby takie w zaawansowanym stadium choroby nie są w stanie skutecznie komunikować się ze światem za pomocą dotyku i mowy. Jedynym środkiem komunikacji jest detekcja i interpretacja fal mózgowych. Efekty oraz sposób realizacji możecie obejrzeć na klipie poniżej (niestety, znajomość niemieckiego wskazana).

bESNEHbh

Analogicznym projektem jest bardzo świeży (sprzed kilku miesięcy) intendiX. To edytor graficzny będący rozwinięciem P300-Brain Painting, opracowany przez Guger Technologies OG i umożliwiający malowanie za pomocą myśli rejestrowanych przez EEG oraz tłumaczonych przez BCI na "ruchy pędzlem". Przykładowy obraz stworzony za pomocą tej aplikacji widoczny jest poniżej. Oczywiście rozdzielczość interakcji jest na razie mocno ograniczona. Ostatnie zdjęcie przedstawia matrycę narzędzi, którą artysta może wykorzystać podczas malowania.

381216557110148842
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2013/06/intendiXPAINTERart01349431.jpg)
Komentarze (0)
bESNEHbX