Szukasz pracy? Krótki przegląd potrzebnych dokumentów.

cv
cv
Kira Czarczyńska

28.02.2010 21:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zazwyczaj szukając pracy ograniczamy się do samego CV i listu motywacyjnego. Niestety, dość często też nie wiemy, co właściwie powinny one zawierać. W efekcie życiorys składa się z losowo dobranych informacji, a LM stanowi coś w rodzaju opisu, dlaczego chcemy pracować w tej konkretnej firmie - plus powtórkę danych z CV.

Czym są poszczególne dokumenty - i co ważniejsze: co powinny zawierać?

Zazwyczaj szukając pracy ograniczamy się do samego CV i listu motywacyjnego. Niestety, dość często też nie wiemy, co właściwie powinny one zawierać. W efekcie życiorys składa się z losowo dobranych informacji, a LM stanowi coś w rodzaju opisu, dlaczego chcemy pracować w tej konkretnej firmie - plus powtórkę danych z CV.

Czym są poszczególne dokumenty - i co ważniejsze: co powinny zawierać?

CV - twój życiorys zawodowy

Zadanie CV to prezentacja twojego wykształcenia, przebiegu pracy, doświadczeń zawodowych oraz cech charakteru, które będą przydatne na stanowisku na jakie aplikujesz. Aby działało na twoją korzyść, musi być zwięzłe, precyzyjne - a przede wszystkim prezentować konkretne i rzeczowe informacje.

Zasadniczo wyróżniamy dwa sposoby pisania życiorysu zawodowego: chronologiczną i funkcjonalną. Różnią się one nie tylko rodzajem zamieszczanych informacji, ale również sposobem ich zaprezentowania. Mogą również spełniać różne funkcje, dlatego warto zdecydować się na którąś z nich jeszcze zanim zaczniemy pisanie.

 • CV chronologiczneChronologiczne - czyli \po kolei. W tego rodzaju życiorysie wymieniamy po prostu kolejno zajmowane stanowiska lub wykonywane prace czy odbywane staże, a także - w osobnym punkcie - ukończone szkoły i kursy czy szkolenia. Przy każdym wymienionym punkcie wpisujemy koniecznie zajmowane stanowisko oraz zakres swoich obowiązków. Warto dopisać osiągnięcia - zwłaszcza te, które mogą okazać się istotne w nowej firmie.
 • CV funkcjonalneTutaj z kolei skupiamy się na swoich umiejętnościach, pomijając w zasadzie punktowanie kolejnych stanowisk i doświadczeń. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, jeśli było ich mało lub podejmowaliśmy się prac o bardzo różnym charakterze. Forma funkcjonalna życiorysu umożliwia pracodawcy zapoznanie się z tym co potrafisz - nawet, jeżeli nie pracowałeś jeszcze bezpośrednio w \jego\ branży.
 • Połączenie tych dwóch formW sporadycznych przypadkach można połączyć życiorys funkcjonalny i chronologiczny - tzn. wymienić głównie umiejętności, ale w kolejności takiej, jak zajmowane stanowiska. Taka postać życiorysu sprawdzi się jeśli masz spore doświadczenie zawodowe i chcesz się skupić tylko na jego wybranych pod kątem przyszłej pracy elementach.

Co powinien zawierać życiorys?

 • dane osobowe i kontaktowe
 • wykształcenie, kursy
 • doświadczenie zawodowe
 • umiejętności różnego typu
 • szczególne osiągnięcia
 • opcjonalnie: zainteresowania (byle nie \standardowe\ - sport i muzyka!)

Jak powinno wyglądać CV?

CV musi sprawiać dobre wrażenie już na pierwszy rzut oka: być czytelne, czyste, schludne, napisane a jeszcze lepiej wydrukowane na dobrym papierze, napisane czytelnym pismem lub czcionką. Absolutnie niedopuszczalne są błędy stylistyczne i ortograficzne! Po napisaniu życiorysu dobrze jest dać go komuś do przeczytania - i zapytać o ogólne wrażenie dotyczące oglądanego dokumentu.

List motywacyjny

Popularny błąd dotyczący tego dokumentu polega na tym, że kandydaci często próbują opisywać swoją motywację do podjęcia pracy. Nie o to chodzi! List motywacyjny ma motywować, ale pracodawcę - do zaproszenia cię na spotkanie w sprawie zatrudnienia. Można go podzielić na trzy spójne części:

 • Wstęp: Dlaczego aplikujesz do tej właśnie firmy? Czy odpowiadasz na ogłoszenie czy może firma zainteresowała cię z innego powodu? Jakie stanowisko chcesz zajmować i dlaczego cię ono interesuje? Tu możesz w 3-4 zdaniach pokazać, że znasz swojego potencjalnie przyszłego pracodawcę - to zawsze robi dobre wrażenie.
 • Motywacja: Dlaczego powinni zatrudnić właśnie Ciebie? Odnieś się do informacji w swoim CV, ale absolutnie ich nie dubluj. Wybierz te cechy i umiejętności, w których jesteś szczególnie dobry. Opisz jakieś konkretne osiągnięcie. Spróbuj wymyślić przykład tego, jak możesz działać na korzyść przyszłego pracodawcy. Skup się na tym, co ty możesz dać firmie - nigdy na tym, czego od niej oczekujesz.
 • Zakończenie: Zachęć do nawiązania kontaktu. Daj do zrozumienia że chętnie spotkasz się z pracodawcą żeby uzupełnić informacje zawarte w dokumentach. Podaj sposób w jaki można się z Tobą skontaktować i w jakich godzinach jesteś uchwytny i \do dyspozycji.

Używaj konkretów. Zdanie "na stanowisku XYZ miałam codzienny kontakt z klientami firmy" jest o niebo lepsze niż "potrafię rozmawiać z klientem"!

Pamiętaj! Twoje CV będzie zwykle podobne do dziesiątek innych, przysłanych przez twoich konkurentów do tego stanowiska. To właśnie list motywacyjny może być tym co cię wśród nich wyróżni i sprawi, że to ciebie pracodawca zaprosi na rozmowę.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Ten wymóg związany jest z Ustawą o Ochronie Danych osobowych zgodnie z którą na wszelkie ich przetwarzanie trzeba mieć pisemną zgodę osoby której dotyczą. Zazwyczaj tekst zgody dołączany jest w stopce CV i listu motywacyjnego, czasem jednak wymagana jest na oddzielnej kartce (zwłaszcza przez urzędy państwowe). Tak naprawdę jeśli wysyłasz dokumenty e-mailem, oświadczenie i tak nie ma mocy prawnej - ale większość pracodawców taką adnotację chce mieć.

Treść zgody:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie rekrutacji, zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r. "O ochronie danych osobowych", Dz. U. nr 133, poz. 833)

Oświadczenie o niekaralności i korzystaniu z praw publicznych

Bywa konieczne zwłaszcza w urzędach państwowych oraz na stanowiskach, na których masz kontakt z informacjami kluczowymi dla danej firmy. Zwróć uwagę na dokładną treść wymagania: "zaświadczenie o niekaralności" wydaje Krajowy Rejestr Karny i tam trzeba się po nie udać, natomiast "oświadczenie o niekaralności" piszesz sam i własnoręcznie je podpisujesz.

Przykładowa treść oświadczenia:

Ja, niżej podpisana Anna Kowalska, legitymująca się dowodem osobistym NR/SERIA oświadczam, że nie byłam karana za przestępstwo popełnione umyślnie, oraz że korzystam z pełni praw publicznych.

Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną

Nadal jest mało rozpowszechnione w naszej kulturze - ale dla ciebie to dobrze. Przesłanie takiego podziękowania może sprawić, że rekrutujący przypomni sobie właśnie ciebie z kilkunastu osób, które aplikują na to stanowisko. Podziękowanie powinno mieć formę listu skierowanego bezpośrednio do osoby rekrutującej (w przeciwieństwie do CV, które kierujemy "do firmy").

Jeśli jest to firma polska, dobrze widziane jest napisanie go czytelną czcionką z zastosowanymi zasadami formatowania i własnoręczne podpisanie. Firmy zagraniczne, na przykład francuskie, znacznie bardziej docenią list napisany odręcznie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)