Szybkie, energooszczędne i bardzo pojemne pamięci RAM do laptopa

Szybkie, energooszczędne i bardzo pojemne pamięci RAM do laptopa

SODIMM RAM
SODIMM RAM
Jacek Klimkowicz
26.09.2010 14:30, aktualizacja: 06.02.2020 15:32

Brakuje Ci pamięci operacyjnej? Z zazdrością patrzysz na kolegów mających w desktopach po 4 i więcej banków pamięci? Samsung słyszy Twoje wołanie i proponuje nowe moduły SODIMM, dzięki którym zwielokrotnisz swoją pamięć RAM!

Co to jest pamięć RAM?

RAM z ang. random-access memory, czyli pamięć o dostępie swobodnym. Rodzaj pamięci cyfrowej, na której przechowywane są aktualnie wykonywane programy, dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. Pamięć RAM jest stosowana głównie jako pamięć operacyjna komputera, choć niezbędna jest również do pracy sprzętu mobilnego, a także drukarek. RAM dzieli się na pamięci statyczne oraz dynamiczne.

Brakuje Ci pamięci operacyjnej? Z zazdrością patrzysz na kolegów mających w desktopach po 4 i więcej banków pamięci? Samsung słyszy Twoje wołanie i proponuje nowe moduły SODIMM, dzięki którym zwielokrotnisz swoją pamięć RAM!

Nowe kostki południowokoreańskiego producenta są wykonane w 40 nm procesie technologicznym. Pracują one z prędkością 1333 MHz przy zasilaniu 1,5 V i oferują pojemność 8 GB. Na dodatek potrzebują one o 53% mniej energii niż para składająca się z dwóch 4 GB kości. Naturalnie zmniejszony pobór energii przekłada się na zmniejszone wydzielanie ciepła i dłuższy czas pracy na zasilaniu akumulatorowym.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/09/DDR3SODIMM1_big1.jpg)

Moduły są adresowane do profesjonalistów, którym kilkanaście GB pamięci RAM jest niezbędne do normalnej pracy. W związku z tym Dell zapowiedział już umieszczenie ich w swoich wydajnych, mobilnych stacjach roboczych - 17-calowym Dell Precision M6500 oraz 15-calowym Dell Precision M4500. Zaoferują one użytkownikom nawet 32 GB pamięci. Oczywiście nie oznacza to, że my nie możemy takich kostek kupić i założyć do swoich laptopów.

Niestety, należy się spodziewać, że koszt jednego modułu nie będzie niski. Ostatnio ceny RAM zauważalnie poszły w górę i nawet 4 GB kość kosztuje powyżej 300 złotych. Mimo to z pewnością znajdą się zapaleńcy, którzy kupią nowe pamięci, jednak zanim ceny staną się przystępne dla przeciętnego użytkownika, trzeba będzie trochę poczekać.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)