Tajemnicza fotografia prosto z orbity. Co uchwycili astronauci z ISS?

Dziwne zjawiska na niebie od dawna rozpalały wyobraźnie wielbicieli UFO, spisków i cyklistów. Tak się jednak składa, że najdziwniejsze rzeczy trafiają z reguły przed obiektyw astronautów. Co udało się sfotografować z pokładu ISS?

Fot. Discovery
Fot. Discovery
Mariusz Kamiński

Dziwne zjawiska na niebie od dawna rozpalały wyobraźnie wielbicieli UFO, spisków i cyklistów. Tak się jednak składa, że najdziwniejsze rzeczy trafiają z reguły przed obiektyw astronautów. Co udało się sfotografować z pokładu ISS?

31 ekspedycja na pokład ISS jest wyjątkowo owocna pod względem materiału foto/wideo jaki spływa do nas z przestrzeni orbitalnej. Kilkanaście dni temu astronauci mieli okazję zaobserwować dużą burzę nad Birmą. Wydarzenie postanowili sfotografować, choć pewnie nie przewidywali pojawienia się tak zaskakującego gościa.

Na fotografii powyżej widzicie czerwonego sprajta. Ten fenomen powstaje w trakcie niezwykle intensywnych wyładowań, a jego geneza do dzisiaj budzi spory naukowców. Obserwacje sprajtów są wyjątkowo trudne, bo powstają nad chmurą burzową i tylko tam są widoczne. Ich istnienie wielokrotnie potwierdzali piloci przelatujący nad frontami burzowymi, ale nie byli w stanie ich uwiecznić na kliszy fotograficznej. Pierwsze znane zdjęcie tego zjawiska pojawiło się dopiero w latach 90.

Sprajt w pełnej glorii (Fot. Discovery)
Sprajt w pełnej glorii (Fot. Discovery)

Sprajt rozciąga swe czerwne macki od chmury burzowej w górę, czasami na wysokość 80 km od wyładowania. Sprajty mają różną jasność w zależności od wysokości i emitują szum radiowy. Ich uwiecznienie na fotografii jest niezwykle trudne, bo czerwone sprajty "żyją" jedynie od 3 do 10 ms. Szkoda, bo sprajty są podobne do zorz polarnych i mogłyby stanowić nie lada widowisko dla kosmicznych turystów. Poniżej znajdziecie film przedstawiający kilka zarejestrowanych czerwonych wyładowań.

Sprites and Sprite Halos imaged at 1000 fps

Źródło: Discovery

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.