Tak wyglądał iPod twojego pradziadka [wideo]

Era przenośnych odtwarzaczy muzyki zaczęła się na długo przed pierwszym Walkmanem. Zobacz jak działa miniaturowy gramofon z okresu międzywojennego.

Mikiphone
Mikiphone
Maciek Kurek

25.04.2011 09:00

Era przenośnych odtwarzaczy muzyki zaczęła się na długo przed pierwszym Walkmanem. Zobacz jak działa miniaturowy gramofon z okresu międzywojennego.

Dziś wychodząc z domu słuchamy muzyki w formacie mp3. Kilka lat temu używaliśmy przenośnych odtwarzaczy CD. W latach 90. szpanowało się Walkmanem (zwłaszcza gdy miał funkcję autorewersu). Co było wcześniej?

Na początku był Mikiphone. To przenośny gramofon, który po złożeniu mieścił się w puszce o średnicy zbliżonej do płyty CD. Na pierwszy rzut oka przypomina steampunkowy gadżet, ale był sprzedawany naprawdę. Mikiphone produkowano w latach 20. w Szwajcarii i reklamowano sloganem „Orkiestra w twojej kieszeni”.

Mikiphone
Mikiphone

Hasło reklamowe nie wspomina nic o 10-calowych płytach, które trudno było pomieścić w kieszeni, ale widocznie nie przeszkadzało to nabywcom. Szacuje się, że do 1927 roku powstało 100 – 180 tys. tych urządzeń.

Na filmie poniżej możecie posłuchać jak brzmi muzyka odtwarzana przez ten mini-gramofon oraz jak wygląda przygotowanie go do pracy. Trzeba przyznać, że jest to zadanie wymagające sporo precyzji. Pamiętajcie o tym, zanim zaczniecie narzekać na obsługę swojego odtwarzacza mp3 albo zdenerwuje was krótki czas pracy baterii.

Źródło: Technabob

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.