Tanie i szybkie w budowie. Polska firma stawia domy ze stali

Stal to alternatywa dla cegły czy drewna - przekonuje podlaska firma Stalovers. Jako jedni z pierwszych stawiają jednorodzinne domy ze stali.

Tanie i szybkie w budowie. Polska firma stawia domy ze stali
Adam Bednarek

23.02.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:22

W Stanach Zjednoczonych czy w Skandynawii to już codzienny widok, u nas domy ze stali dopiero zaczynają wpisywać się w krajobraz. Co za nimi przemawia? Niższa cena i czas realizacji.

– Technologia stalowa to nowoczesne rozwiązanie, które dzięki skróceniu czasu budowy ogranicza koszty. Niektórzy nie dowierzają, że wymarzony dom z ogrodem można wybudować w zaledwie trzy miesiące. A jednak jest to możliwe – przekonuje Marek Faszczewski ze Stalovers.

Stal to według firmy również lepszy materiał dla środowiska. Zastosowana do konstrukcji stal to materiał, który jest w pełni odzyskiwalny i nadaje się do kolejnego wykorzystania.

Jako że stal jest lżejsza od drewna, ma to wpływ na wagę konstrukcji, jej transport oraz montaż poszczególnych elementów. Stąd skrócony czas realizacji.

Alternatywa dla tradycyjnych form budownictwa dobrze pokazuje, że technologia może wspomóc w zrealizowaniu marzenia o własnych czterech ścianach. Mieszkania w blokach są coraz droższe.

Technologia sposobem na drogie mieszkania?

Nic więc dziwnego, że firmy prześcigają się w nowych rozwiązaniach. Większą popularnością zaczynają cieszyć się samowystarczalne domy.

Dużą szansą na mniejsze wydatki może być druk 3D. Pierwszy wydrukowany dom już stanął w Stanach Zjednoczonych. Posiadający 3 sypialnie i dwie łazienki budynek ma konkurencyjną cenę, która jest około 50 proc. niższa niż w przypadku jego "tradycyjnych" odpowiedników.

W niedalekiej przyszłości być może uda się zaoszczędzić na samych materiałach. Naukowcy pracują nad przezroczystym drewnem, które jest łatwiejsze w produkcji, a przy tym mocniejsze niż szkło.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.